17.05.2022 10:45

WILD! Jediný festival queer divadla v České republice představí dílo Édouarda Luise i první českou queer operu

Divadlo Venuše ve Švehlovce od 25. do 29. května pořádá festival WILD! 2022. Třetí ročník přehlídky LGBT+ performativního umění je jediným divadelním festivalem v ČR se zaměřením na tuto tématiku. Žižkovská „alternativní sluj“ Venuše letos spojila síly se Švandovým divadlem, festival se koná s mezinárodní účastí.

„První ročníky se odehrály ve stínu pandemie. Máme ohromnou radost, že se nám tentokrát podaří zprostředkovat českému publiku výrazné počiny na poli queer divadla nejen z našich luhů a hájů, ale i ze zahraničí,“ zve dramaturg festivalu Jakub Čermák.

Francouzská intelektuální queer ikona

Mladému spisovateli Édouardu Luisovi se podařilo navrátit lesk žánru biografie a jeho texty jsou přeloženy do více než dvaceti světových jazyků. „Ve svých románech hovoří o sobě, ale pozná se v nich mnoho samotných čtenářů. Louisova práce inspiruje tvůrce po celém světě, a proto jsme se rozhodli představit dramatizace jeho tří prvních románů českému publiku,“ vysvětluje Jakub Čermák.

Divadlo Venuše ve Švehlovce zve na inscenaci Skoncovat s Eddym B. podle debutové knihy Édouarda Louise. Autor s mimořádnou otevřeností a syrovostí popisuje strastiplné dětství na chudém severofrancouzském venkově, ale také svou postupně odhalovanou homosexualitu. Do Prahy hru přiveze řecké Národní divadlo v čele s režisérem Eliasem Adamem. „Elias Adam je mladý tvůrce, kterého si v Evropě všímají, je pozván například na mnichovský festival Radikal jung,“ podotýká Čermák.

Dramatizaci Louisova druhého románu Dějiny násilí uvádí Švandovo divadlo. Opět s velkou odvahou vypráví o znásilnění a jeho následcích, jimž byl autor vystaven. A do třetice diváci zhlédnou adaptaci prózy Édouarda Louise z roku 2021 Kdo zabil mého otce, kterou režíroval Jakub Čermák se souborem Depresivní děti touží po penězích a Danielem Krejčíkem v roli samotného spisovatele. Původně stručná literární zpověď je sžíravou obžalobou francouzského třídního systému a zároveň něžným milostným dopisem. „Setkání s Louisem je pro mě formativní záležitost. Popisuje věci, které jsem ve svém životě zažíval taky, ale asi jsem je neuměl zpracovat. Díky jeho vyrovnávání sám se sebou, svou rodinou, vztahy, jsem schopnej tomu všemu porozumět,“ přibližuje sílu Louisových textů herec Daniel Krejčík.

Premiérová uvedení

Součástí festivalového programu je pražská premiéra první české queer opery Tomáše Hanzlíka Poklad Arkádie, která se s úspěchem představila na mezinárodní přehlídce Opera Schrattenbach 2021. Jde o původní české libreto. Dochované fragmenty textů antického básníka Theokrita byly přeloženy, zveršovány a doplněny do jednoho celistvého příběhu, který svým nadčasovým poselstvím přesahuje dobu antiky až do současnosti.

V české premiéře bude uvedena autorská inscenace Čas, kdy umírají vosy polského režiséra Przemysława Wojcieszeka. Příběh mladých lidí z polské LGBT komunity na pozadí proměny společenských nálad v jejich vlastní zemi představí jednotlivá dramata a ukazuje mechanismy represe, které přivedly mladé lidi až k rozhodnutí emigrovat.

Festival WILD! 2022 – program:

  • 25. 5. – Édouard Louis: Kdo zabil mého otce / Depresivní děti touží po penězích / Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3)
  • 26. 5. – Édouard Louis: Dějiny násilí / Švandovo divadlo / Švandovo divadlo na Smíchově (Štefánikova 6/57, Praha 5)
  • 27. 5. – Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B. / National Theatre of Greece – česká premiéra, v původním znění s českými titulky / Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3)
  • 28. 5. – Przemek Wojcieszek: Čas, kdy umírají vosy – česká premiéra / Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3)
  • 29. 5. – Tomáš Hanzlík, Marek Řihák: Poklad Arkádie / Ensemble Damian – pražská premiéra / Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 22, Praha 3)

www.venuse-ve-svehlovce.cz

Autor článku: Simona Andělová, foto z inacenace: Skoncovat s Eddym B.