30.11.2005 00:00

Workshop biomechaniky a pantomimy

Workshop biomechaniky a pantomimy pro herce, mimy, tanečníky a pedagogy herectví pod vedením renomovaného mexického režiséra, dramatika, profesora a herce Rafaela Degara.

Rafael Degar je dramatik a režisér „Mezinárodního Centra scénických umění EOZ“ (Centro Internacional de Artes Escénicas EOZ), ve městě Cuernavaca v Mexiku, v témže městě je ředitelem divadelního souboru „Compañía de Teatro Súbito“. Taktéž je redaktorem předních mexických divadelních časopisů „Paso de gato“ a „Jornada Morelos“. Rafael Degar je zakladatel katedry „Pohybového divadla“ (Teatro de Movimiento) na Divadelní fakultě „Universidad Veracruzana“. Jako herecký pedagog působí v dalších institucích: „Escuela de Arte y Periodismo“, „Teatro Shakespeare“, „Teatro T de Abraham Oceransky“, „EON – laboratoř scénických umění“, „Instituto de Estudios Superiores“, „Escuela de Arte La Villa“ aj. Ve své zemi, ale i v jiných státech amerického kontinentu byl několikrát oceněn za svou tvorbu režisérskou, autorskou, ale i pedagogickou.

Biomechanika je více než jen technika těla, je to universální jazyk, který v sobě nese a zároveň syntetizuje mnohoznačnost poznání. Inspiruje se krásou stavby těla a snaží se ovládnout jeho jazyk, vědomí i dramatičnost pohybu.

Umění biomechaniky vede herce k pochopení vlastního pohybu a s ním spojeného prostoru, prostřednictvím kterého je schopen dát smysl každému svému výrazu i gestu.

Cíle workshopu:

V herci, tanečníkovi či mimovi rozvinout fyzicky-prostorové vnímání, a biomechanikou získat kontrolu nad jeho pohybem.

Zaměřit se na výrazové a gestické herecké umění a zásady dramatičnosti těla.

Procvičení způsobů a stylů pantomimické tvorby, a tělesných partitur gestické komiky a současné pantomimy.

Plán worshopu:

Vnitřní tělo: sebereflektující představa svého těla

Tělo v prostoru: neutrální jedinec – sebeuvědomění – kontrola pohybu těla

Projekce pohybu/biomechanika: představivost – rozvinutí akce – vnímání pohybu v prostoru

Iluze pohybu: technika pohybu – rozvinutí prostoru – vytváření prostředí

Nonverbální dramatičnost/Pantomima: vnitřní dialog – sémantika gest – fyzické drama – narace, pantomima, komičnost.

Místo konání: Divadlo Husa na Provázku, Brno, Černošice u Prahy (10 minut vlakem z Hlavního nádraží) Zde možnost ubytování. Cena workshopu: Brno maximálnľ 900 Kč a Praha 1200 Kč při plném obsazení, tzn. 18 účastníků. Předpokládaný termín: Brno 16. – 18.12. 2005, Praha 13. – 15.12. 2005. Celkový počet hodin je 15.

Bližší informace na telefonu 777 629 572, nebo e-mailu Rafael.Degar@seznam.cz

Zdroj: Rafael.Degar@seznam.cz

Autor článku: Informace z divadel