21.04.2009 00:00

Workshop nonverbálního divadla LARSEN LAB

Workshop nonverbálního divadla LARSEN LAB s tvůrci italského alternativního souboru Effetto Larsen.

Kdy: víkend 22.-24. května 2009


22.5. 16-20 hodin
23.5. 14-18 hodin
24.5. 14-18 hodin


Kde: v centru Prahy, místo konání bude upřesněno

Pro: všechny zájemce z řad profesionálů i amatérů

Jazyk: angličtina + tlumočnická asistence (italština-čeština)

Cena: 850,- Kč/workshop (3 lekce po 4 hodinách)

Cíle workshopu:

- interakce herce a jeho těla s živě vytvářeným zvukovým prostředím

- vnímání zvuku jako inspirace pro nepopisné tělesné ztvárnění, jako by hercovo tělo bylo mikrofonem a citlivě tak reagovalo na veškeré okolní zvukové podněty

- rozvoj improvizace a souhry mezi herci

- možnost svobodně si zkoušet možnosti nepopisné herecké práce zaměřené na pohyb

Registrace na: sieglova@transteatral.cz


Další info: www.transteatral.cz a tel. 736 539 974


Lektoři: MATTEO LANFRANCHI a ROBERTO RETTURA

Herec a režisér Matteo Lanfranchi se narodil v Miláně 11. září 1976. V roce 2001 dokončil studium herectví na Akademii dramatického umění Paola Grassiho v Miláně. Z uměleckého hlediska byla nejdůležitější jeho setkání s režisérem Gabrielem Vacisem, s pedagogem současného tance a tanečníkem skupiny MK Michelem Di Stefano a s hercem Claudiem Morgantim. Hrál v Itálii, Německu, Francii, Rakousku, Švýcarsku, Slovinsku a České republice. V roce 2005 získal se souborem A.T.I.R. prestižní divadelní cenu Hystrio-Arlecchino d´Oro za inscenaci Trójanky. Se souborem Eccentrici Dadarò v roce 2006 získal cenu Eolo ETI za nejlepší inscenaci roku s názvem Na ulici. Po letech herecké práce se začal věnovat režii a dramaturgii. V roce 2007 založil svůj současný soubor Effetto Larsen. Za první inscenaci souboru Dukkha – privátní akce získal zvláštní cenu festivalu SubUrbia a vyhrál soutěž Movin´Up asociace mladých italských umělců – GAI. V roce 2008 získal druhé místo na mezinárodním festivalu režie s inscenací Hamletův pohled.

Zvukař a sound designer Roberto Rettura zakončil svá studia DAMS (Tanec-umění-hudba-divadlo) diplomovou prací na téma multikanálového filmového soundtracku. Pracuje na mnoha uměleckých či multimediálních dílech a projektech a také se podílí na produkci audiovizuálních i živých performancí, ve kterých zkoumá nové možnosti šíření a reprodukce zvuku. Kromě zkušeností v oblasti hudby a multimédií se v poslední době soustředí na aktivity v rámci současného divadla.  V roce 2003 založil studiový soubor Gruppo Nanou v Ravenně, v němž působí jako sound designer, dále spolupracuje se souborem Effetto Larsen z Milána a pracoval také pro progresivní alternativní soubor Teatrino Clandestino.

Charakteristika workshopu:

Larsenův efekt je šum, který nastane, když mikrofon zachytí z reproduktoru frekvenci pocházející z téhož mikrofonu a znovu ji reprodukuje s rostoucím, virtuálně neomezeným dosahem. Když je performer mikrofonem, reproduktorem je všechno to, co ho obklopuje. Cílem workshopu je oddat se tomuto procesu a soustředit se na prostor, tělo a poslech. Princip je jednoduchý – po čas workshopu se sdílí prostor a projekt.

Navrhovaný trénink se soustředí na tělo a tělesnou přítomnost herce skrze sled improvizací v prostoru, ohraničeném živě vytvářeným zvukovým prostředím. Interakce mezi hercem a zvukovým prostorem nastává díky akustickému rozšíření těl prostřednictvím v prostoru rozmístěných mikrofonů. Pozornost se upíná na vztah a interakci mezi herci.

Nepožaduje se žádný druh specifické přípravy – jediným nutným předpokladem je ochota zkoušet. Larsen Lab představuje místo setkání, bezpečné útočiště, kde lze pochybovat o vlastních jistotách, a také vzácný čas věnovaný výhradně zkoušení a hledání. 

Zdroj: sieglova@transteatral.cz

Autor článku: Informace z divadel