22.06.2022 14:27

Workshop v Ateliéru pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (účastníci 16–22 let)

Mladým nadějným umělcům i divadelním nadšencům je určena srpnová akce Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM: pod názvem BUDOUCNOST=TEĎ! se skrývá pět dní plných autorského divadla a témat, která pálí, zajímají a štvou současné mladé dospívající a dospělé.

Workshop se odehraje od 15. do 19. srpna převážně v prostorách Ateliéru při NDM v centru Ostravy, pro finále si účastníci (věk 16–22 let) připraví performanci ve veřejném prostoru. Pro workshop získal Ateliér při NDM špičkového lektora: Semináře povede Bradley Lewis Cannon, který je režisérem a lektorem v divadle pro mladé umělce Strange Town ve skotském Edinburghu. Účast je díky finanční podpoře města Ostravy zdarma, přihlašovat se mohou zájemci z řad studentů uměleckých oborů středních a vysokých škol, ale také divadelníci a divadelní nadšenci-amatéři. „Ve světě je už autorské divadlo (devising theatre) naprosto běžné, u nás se teprve rozbíhá. Máme totiž trochu jinou tradici autorského divadla. Tyhle akce nejsou o hierarchii, o tom, že režisér něco režíruje a někoho při tom vede, ale je tam spíše jako mentor, který doslova provokuje účastníky k vyjádření pocitů a názorů divadelní formou,“ přibližuje lektorka Ateliéru Tereza Strmisková.

Pokud bude naše spolupráce úspěšná, takzvaně si sedneme a bude se to účastníkům líbit, budou se někteří z nich moci během celé divadelní sezóny 2022/2023 zapojit do mezinárodní divadelní koprodukce s holandským divadlem Het Theaterschip a slovinským divadlem Glej! Navštívíme festivaly a workshopy u nás v ČR, ale také v Holandsku a Slovinsku,“ doplnila Tereza Strmisková. Kapacita aktuálního letního workshopu je omezená, podmínkou účasti je uvedený věk 16–22 let (ale ne zcela striktně!) a zajímavá přihláška.Chceme po zájemcích přihlášky motivační, chytlavé, nebojte se tedy rozepsat, proč bychom měli vybrat právě vás!“ vyzývá Tereza Strmisková. Ta také odpoví na případné dotazy: tereza.strmiskova@atelier-ndm.cz, GSM 731 505 858.

Workshop se uskuteční díky finanční pomoci statutárního města Ostravy.

Vloni pořádal Ateliér při NDM ve spolupráci s galerií Plato mezinárodní Artkemp – akce byla pojata jako mezigenerační výpověď na téma sociální izolace (covid!, ale nejen) a účastnily se jí ženy ve věku od 20 do 70 let. A také byla koncipována jako autorské divadlo, jehož východiskem byl tehdy prostor galerie Plato i téma tamního aktuálního výstavního cyklu: Ó a ach, krása, ruina, strach.

Ateliér pro divadelní vzdělávání funguje při Národním divadle moravskoslezském nejen jako platforma pro mezigenerační podporu zájmu o inscenace hrané v NDM, ale také jako místo, kde mohou smysluplně trávit volný čas zájemci o divadlo všech věkových kategorií. Ateliér pořádá akce a celosezónní aktivity pro děti, mladé dospívající i dospělé, seniory…. Informace jsou na www.ndm.cz v sekci Ateliér.

LETNÍ DIVADELNÍ ŠKOLA ATELIÉRU PŘI NDM

Letos koncem srpna se budou moci pedagogové a další zájemci opět zúčastnit také Letní divadelní školy (přihlášky už jsou v běhu – viz web, sekce Ateliér). NDM tam představuje práci jednotlivých souborů a plány na sezónu, frekventanti nahlédnou exkluzivně do divadelních zákulisních prostor a čas bude i na návštěvu dalších ostravských divadel. Pedagogové se letos mohou těšit i na zajímavý celodenní workshop o recitaci pod vedením herců činohry NDM a špičkových recitátorů Anny Cónové a Tomáše Jirmana.

Autor článku: Šárka Swiderová