28.11.2014 11:41

Z cen divadelní kritiky zmizí jméno Alfréda Radoka

Budoucnost cen české divadelní kritiky, které se 22 let udělovaly na základě ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), je jasná. Tento dvouměsíčník je bude organizovat i poté, co správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, která je udělovala, v létě oznámila, že s nimi končí. V roce 100. výročí Radokova narození jim však bylo odejmuto z názvu jméno tohoto divadelníka a filmaře.

"Ceny české divadelní kritiky vyhlásíme do konce roku, v nejbližší době oslovíme ty, kteří v naší anketě hlasují," řekl ČTK šéfredaktor SAD Karel Král po diskusi, kterou do pražského Divadelního ústavu svolalo Sdružení českých divadelních kritiků. Na cenách jich každoročně participovalo na osm desítek.

Pozvaní členové správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka (NFCAR) na setkání nedorazili. Jejich posledním výstupem v této kauze je zmíněné prohlášení, ve kterém poukázali na rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen. Zdůvodnili tak konec nejstaršího ocenění udělovaného u nás v oboru divadla. Cena byla poprvé předána za rok 1992. Po listopadu 1989 byla první z cen svého druhu, Thálie byly předány až o rok později.
"Nadace tuto věc uzavřela," oznámila nadace Královi elektronickou poštou. Radokovo jméno odebrala i z připojené dramatické soutěže.
Divadelním kritikům se nelíbí ani ta část prohlášení nadačního fondu, která poukazuje na to, že význam cen se postupně vytrácí. "Václav Havel, z jehož iniciativy Radokova cena původně na podporu dramatické tvorby v roce 1992 vznikla, svou přítomností už bohužel nemůže pozvednout toleranci a prchající význam ceny. A proto je čas ji uzavřít a dát prostor pro případný vznik ceny nové," uvedli členové rady.

Kritici naopak tvrdí, že cena má stále značný kredit. Odmítají rozhodnutí členů správní rady, jejíž složení se během let změnilo. "Na jaře jsme dali dohromady své představy, jak by to mohlo dále fungovat. Odpovědí bylo zmíněné prohlášení," uvedl Král. Lituje, že jméno Alfréda Radoka, od jehož narození uplyne 17. prosince 100 let, v cenách figurovat nebude. Už proto, že byly poctou vynikajícímu umělci, který musel po srpnové invazi v roce 1968 opustit Československo.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, mkv

Z cen divadelní kritiky zmizí jméno Alfréda Radoka