17.03.2022 10:13

Z Ruska odjelo mnoho umělců, i známá primabalerína Olga Smirnovová

Stále více ruských umělců po invazi na Ukrajinu míří za hranice, někteří své cesty mimo Rusko vysvětlují jako dovolenou, jiní otevřené hovoří o tom, že z vlasti odjíždějí na protest proti válce a prezidentovi Vladimiru Putinovi. Nejnověji se k přesídlení na Západ odhodlala primabalerína baletu moskevského Velkého divadla (Bolšoj těatr) Olga Smirnovová. Mezi fanoušky však budí větší rozruch nepřítomnost popové zpěvačky Ally Pugačovové, která je i s manželem a dětmi mimo Rusko od konce února.

Pugačovová odletěla soukromým letadlem z Moskvy 28. února, a protože se pak dlouho odmlčela na sociálních sítích, spekulovalo se, kam odjela. Podle všeho je v Izraeli a na svém instagramovém účtu nedávno vzkázala kritikům do Ruska, aby se neradovali, protože „dovolená a léčení ještě nejsou emigrace".

Třicetiletá Smirnovová, jedna z největších hvězd ruského baletu, naproti tomu svůj odchod z prominentního místa ve známém baletním souboru zdůvodnila právě svým postojem k válce na Ukrajině. „Musím být upřímná a říci, že celou svou duší jsem proti válce... Nikdy jsem si nemyslela, že bych se mohla stydět za Rusko..., ale dnes jednoznačně vnímám, že existuje určitá nepřekročitelná hranice," napsala na sociální síti Telegram.

Smirnovová bude nyní tančit v Nizozemském národním baletu, oznámil ve středu jeho šéf Ted Brandsen. „Je nám ctí, že bude s naším souborem v Nizozemsku tančit, i když okolnosti, které ji k tomu přiměly, jsou neuvěřitelně smutné," uvedl v prohlášení.

Smirnovová, která v Moskvě od roku 2016 tančila jako sólistka, není první zástupkyní ruského baletu, která opustila vlast. Už krátce po ruské invazi rozvázal spolupráci s baletem Velkého divadla jeho bývalý umělecký šéf a choreograf Alexej Ratmanskij, který právě připravoval novou inscenaci. Odjeli i mnozí zahraniční tanečníci, například Ital Jacopo Tissi, Brazilci David Motta Soares a Victor Caixeta nebo Brit Xander Parish.

Agentura AFP připomněla, že odchod Smirnovové může v Rusku evokovat útěky slavných tanečníků za studené války. V roce 1961 emigroval během zájezdu do Francie sólista Rudolf Nurejev, což Sovětský svaz vnímal jako potupu. Později na Západ uprchla i baletka Natalja Makarovová a v roce 1974 i Michail Baryšnikov.

Autor článku: ČTK: lep, lcm, foto: Olga Smirnova, Profimedia.cz

Z Ruska odjelo mnoho umělců, i známá primabalerína Olga Smirnovová

Zahraniční divadlo

05.12.2022

Slavná kniha, oscarový film a hvězdně obsazená opera. Hodiny ze scény Metropolitní opery míří do kin

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunnighama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Woolfové. Další život mu vdechl Oscary oceněný film s Meryl Streep, Julienne Moore a Nicole Kidman, nyní se Hodiny, příběh tří žen žijících v rozdílných epochách, stal předlohou pro operu.

29.11.2022

TROJBOJ 2022: Inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2021 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku

14. 12. 2022 | 17:00 | Eliadova knihovna, Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 209/5, Praha. TROJBOJ vznikol pred dvadsiatimi dvoma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa TROJBOJ koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama.

29.11.2022

Do jeruzalémského Train Theatre míří Divadlo Drak

V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU.