17.03.2022 10:13

Z Ruska odjelo mnoho umělců, i známá primabalerína Olga Smirnovová

Stále více ruských umělců po invazi na Ukrajinu míří za hranice, někteří své cesty mimo Rusko vysvětlují jako dovolenou, jiní otevřené hovoří o tom, že z vlasti odjíždějí na protest proti válce a prezidentovi Vladimiru Putinovi. Nejnověji se k přesídlení na Západ odhodlala primabalerína baletu moskevského Velkého divadla (Bolšoj těatr) Olga Smirnovová. Mezi fanoušky však budí větší rozruch nepřítomnost popové zpěvačky Ally Pugačovové, která je i s manželem a dětmi mimo Rusko od konce února.

Pugačovová odletěla soukromým letadlem z Moskvy 28. února, a protože se pak dlouho odmlčela na sociálních sítích, spekulovalo se, kam odjela. Podle všeho je v Izraeli a na svém instagramovém účtu nedávno vzkázala kritikům do Ruska, aby se neradovali, protože „dovolená a léčení ještě nejsou emigrace".

Třicetiletá Smirnovová, jedna z největších hvězd ruského baletu, naproti tomu svůj odchod z prominentního místa ve známém baletním souboru zdůvodnila právě svým postojem k válce na Ukrajině. „Musím být upřímná a říci, že celou svou duší jsem proti válce... Nikdy jsem si nemyslela, že bych se mohla stydět za Rusko..., ale dnes jednoznačně vnímám, že existuje určitá nepřekročitelná hranice," napsala na sociální síti Telegram.

Smirnovová bude nyní tančit v Nizozemském národním baletu, oznámil ve středu jeho šéf Ted Brandsen. „Je nám ctí, že bude s naším souborem v Nizozemsku tančit, i když okolnosti, které ji k tomu přiměly, jsou neuvěřitelně smutné," uvedl v prohlášení.

Smirnovová, která v Moskvě od roku 2016 tančila jako sólistka, není první zástupkyní ruského baletu, která opustila vlast. Už krátce po ruské invazi rozvázal spolupráci s baletem Velkého divadla jeho bývalý umělecký šéf a choreograf Alexej Ratmanskij, který právě připravoval novou inscenaci. Odjeli i mnozí zahraniční tanečníci, například Ital Jacopo Tissi, Brazilci David Motta Soares a Victor Caixeta nebo Brit Xander Parish.

Agentura AFP připomněla, že odchod Smirnovové může v Rusku evokovat útěky slavných tanečníků za studené války. V roce 1961 emigroval během zájezdu do Francie sólista Rudolf Nurejev, což Sovětský svaz vnímal jako potupu. Později na Západ uprchla i baletka Natalja Makarovová a v roce 1974 i Michail Baryšnikov.

Autor článku: ČTK: lep, lcm, foto: Olga Smirnova, Profimedia.cz

Z Ruska odjelo mnoho umělců, i známá primabalerína Olga Smirnovová

Zahraniční divadlo

24.04.2024

Dirigenta Jakuba Hrůšu čeká debut v Carnegie Hall

Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi.

22.04.2024

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor (v abecednom poradí): Jana Borsuková s textom Nahá, Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě, Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.