13.09.2021 10:46

Za čtyři týdny odstartuje 24. Divadelní Flora

Hostování mnichovského Residenztheateru s výsostně aktuální adaptací Dumasových Tří mušketýrů, trojí uvedení oceňovaného titulu Malý stvořitel Divadelního spolku Jedl, vystoupení výrazné protagonistky německé činoherní scény Bettiny Hoppe v inscenaci Berliner Ensemble Žena, která narážela do dveří, strhující kreaci Susanne Wolff ve filmu Styx, zájezd do HaDivadla, koncert berlínských KUF nebo špičkové taneční produkce Medúza a Jáma lvová nabídne ve své první čtvrtině letošní Divadelní Flora, která odstartuje v neděli 10. října. Festival, netradičně naplánovaný na podzim, svými aktivitami propojí deset víkendů a vyvrcholí v neděli 12. prosince, kdy se bude v Olomouci poprvé prezentovat respektovaná osobnost evropské taneční a performativní scény – Rakušanka Doris Uhlich.

„Na začátku letošního roku, ve chvíli kdy začala být tématem vakcinace proti covidu-19, jsme zrušili kompletně připravený květnový program a se všemi partnery a hosty začali pracovat na novém harmonogramu. Na základě dostupných informací jsme se propočítávali k realistickému datu sedmdesátiprocentní proočkovanosti populace a vycházelo nám, že se k téhle metě můžeme dostat na přelomu září a října. To, že jsou dnes čísla výrazně nižší, nás samozřejmě mrzí, přesto však věříme, že na konci září spustíme předprodej a Residenztheater i Berliner Ensemble v říjnu do Olomouce přijedou. V případě výrazného zhoršení epidemické situace jsme připraveni na programové alternativy. Celý koncept vznikal s tím, že v jeho rámci budeme alespoň do jisté míry schopni flexibilně upravovat kapacity, reagovat na eventuální změny pravidel a zároveň se vyhneme tomu, že se během jediného dne bude na festivalu opakovaně potkávat obrovské množství návštěvníků,“ komentuje netradiční model letošní přehlídky, jejíž dramaturgii vymezuje ročníkové motto KRÁSNÝ NOVÝ SVĚT, její ředitel Petr Nerušil.

Divadelní Flora, která se – kromě uvádění českých a slovenských činoherních inscenací a tanečních či performativních produkcí středoevropské provenience – pátým rokem cíleně věnuje mapování „německojazyčného kulturního prostoru“, nabídne od 10. 10. do 12. 12. na deseti scénách přes šest desítek akcí. „Kromě divadelních představení pozveme diváky také na koncerty, filmy, spoustu besed či pohybové workshopy. Část festivalových hostů se pak zúčastní exkluzivních diskuzí s olomouckými studenty divadelní vědy, kteří se reflexi Flory budou věnovat ve speciálním vysokoškolském semináři,“ uvádí plánovaný výčet aktivit hlavní festivalová produkční Simona Vičar.

Jednotlivé programové položky i dramaturgické linky bude festival postupně představovat, podrobnosti ke všem titulům najdou diváci na www.divadelniflora.cz již nyní.

Předprodej vstupenek (na pokladně Moravského divadla i online) na 1. polovinu programu (do 14. 11.) bude zahájen v pondělí 27. září.

Informace k předprodeji na druhou část festivalu (16. 11.–12. 12.), ke stávajícím hygienickým opatřením či případným programovým změnám budou průběžně aktualizovány na festivalovém webu a sociálních sítích.

Autor článku: Bára Čermák