23.11.2017 10:54

Začíná brněnský svátek amatérských divadelníků

V Dělňáku Kulturního centra Líšeň začne dnes večer v 19:00 festival divadelníBAF! Do neděle 26. listopadu se na podiích velkého a malého sálu představí 13 divadel z celé republiky. Přijedou soubory z Prahy, Mostu, Staré Boleslavi, Hodonína, Břeclavi či Olomouce a též i brněnská divadla.

Dramaturgie festivalu je otevřená a každý rok se snaží o co nejpestřejší nabídku inscenací. Letos tak lze zhlédnout jak osvědčené divadelní hry, tak nové autorské počiny. Stejně tak několik souborů svou hru představí publiku vůbec poprvé, naopak jiné přivezou inscenace, které již ve světě amatérského divadla posbíraly úspěchy a ocenění. „To je příklad třeba brněnského souboru Diverzanti a jejich Nechtěné útěchy, se kterou zvítězili na festivalech FEMAD Poděbrady nebo před pár dny ve Václavově,“ doplnila Petra Coufalová, organizátorka festivalu. Celý program festivalu je na stránkách http://divadelnibaf.cz/.

Zajímavou součástí festivalu jsou i rozbory po každém představení, kdy odehranou inscenaci v diskuzi s tvůrci hodnotí nejprve diváci či ostatní divadelníci, posléze odborná porota. „Nejsme soutěžní přehlídka, takže u nás není stres z toho, jestli divadlo někam postoupí, dostane diplomy a tak. Zakládáme si ale na tom, aby rozbory byly zajímavé, aby to byla kvalitní zpětná vazba, která se souborům dostane. Té je totiž ve světě amatérského divadla dost málo,“ uvedl Alexandr Průša, hlavní organizátor festivalu. „Tradičně se hodně diskutuje o čerstvých, nových hrách, kde je ještě spoustu nedodělků. Ale jelikož má festival divadelníky vzájemně inspirovat, často se strhne zajímavá diskuze i o velmi povedené hře. Proto se letos hodně těšíme na Diverzanty nebo soubor KUK-u-řice z Prahy, který byl letos i na Jiráskově Hronově,“ dodala Karolina Pavloková za organizátorského týmu.

V odborné porotě letos budou Kateřina Baranowska, scénografka a režisérka, Jan Hnilička, herec, režisér a choreograf, Michael Schmidt, pedagog a loutkář, Adam Steinbauer, student režie na JAMU.

Festival pořádá KabaretBAF, z. s., a Kulturní centrum Líšeň, p. o. Festival se bude konat díky podpoře Nadace život umělce.

Autor článku: Alexandr Průša