13.09.2017 10:48

Začíná FEMAD Poděbrady 2017

V Divadle Na Kovárně začíná ve čtvrtek 14. září již 46. ročník poděbradského FEMADu, neboli FEstivalu Mladého Amatérského Divadla, celostátní přehlídky ochotnických souborů.

V hlavním programu FEMADu se představí osm souborů. Po slavnostním zahájení se na poděbradských prknech představí Divadlo Exil Pardubice s klasickou hrou A. P. Čechova Racek. Pro diváky je připravena lyrická fraška o problematických vztazích mezi lidmi, žijících vedle sebe.

Páteční program nabídne v 11 hodin hru Kateřiny Volánkové Ne(chtěná útěcha) v provedení DS Diverzanti Brno. Autorka scénáře vycházela z dokumentů o ženských táborech zřizovaných velením japonských vojsk během druhé světové války, do kterých Japonci sváželi ženy, aby svými těly sloužily vojákům a důstojníkům.

V 16 hodin uvede DS Kroměříž inscenaci, kterou Pierre Palmade a Christophe Duthuron nazvali Na útěku. Soubor si na přehlídku připravil příběh dvou žen, které se vydávají na cestu za osobní svobodou. Páteční program uzavře ve 20 hodin Divadlo Duha Polná komedií Aldo Nicolaje Tři na lavičce. Jedná se o poeticky laděný příběh dvou osamělých mužů a jedné ženy.

V sobotu 16. září v 10 hodin přiveze pražské Divadelní duo Toť divadelní hříčku Ladislava Kardy a Ondřeje Zaise nazvanou Toť divadlo! A pražskou amatérskou scénu zastoupí další dva soubory. Nejprve v 15 hodin uvede Divadlo KoMa psychodrama Davida Auburna s titulem Důkaz a večer od 19.30 nabídne Divadlo Ještě NE! generační výpověď Zuzany Ferenczové a Antona Medowitse nazvanou Solitaire.Sk/Cz.

Přehlídku zakončí v neděli 17. září v 10 hodin Studio Hamlet ze Železného Brodu. Na programu bude autorská hra Tomáše Vůjtka s titulem Spolu. Text skvěle kombinuje až encyklopedické a podrobné informace o dvou slavných českých herečkách Adině Mandlové a Lídě Baarové. Pro diváky je připraven skvěle vystavěný emotivní příběh nejen dvou zatracovaných i obdivovaných žen, ale také našeho národa. V 15 hodin je na programu slavnostní zakončení přehlídky.

Kromě osmi divadelních představení čekají účastníky festivalu besedy v kruhu, kde budou moci vyjádřit své názory o zhlédnutých inscenacích a zájemci se mohli přihlásit do třech seminářů, které povedou zkušení lektoři Václav Špirit, Rudolf Felcman a Petr Kracik.

Kompletní program najdete zde: http://www.femad.cz/program

Převzato z: Amaterská Scéna

Začíná FEMAD Poděbrady 2017

Amatérské divadlo

08.07.2018

Mezinárodní konference Umění žije! Amatérské umění v Evropě

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb města Svitavy si Vás dovolují pozvat na mezinárodní konferenci Umění žije! Amatérské umění v Evropě, která se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ve dnech 20. a 21. září 2018 v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy, Wolkerova alej 92/18, Svitavy. 

28.06.2018

Divadelní Piknik Volyně nabídne nejlepší amatérské činoherní inscenace

Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dnech 29. 6. – 7. 7. 2018. V jeho programu se objeví 22 nejlepších inscenací letošní sezóny, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých z 18 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

28.06.2018

Cena Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity Jaroslavu Provazníkovi

Ve dnech 8. – 14. 6. 2018 proběhla ve Svitavách 47. celostátní přehlídka a dílna dětských recitátorů a 47. celostátní přehlídka dětského divadla Dětská scéna 2018. V sobotu 9. června 2018 v rámci přehlídky předal vedoucí oddělení kulturně výchovných aktivit MK Václav Appl spolu s ředitelkou NIPOS Lenkou Lázňovskou Cenu Ministerstva kultury za dětské umělecké aktivity prof. Mgr. Jaroslavu Provazníkovi za celoživotní zásluhy o rozvoj oboru dramatické výchovy dětí a mládeže, dětského divadla a přednesu.