07.11.2018 14:40

Začíná světový veletrh CINARS, i letos s českým zastoupením

Každé dva roky se v kanadském Montréalu koná mezinárodní veletrh CINARS specificky zaměřeným na současné živé umění. CINARS, nejvýznamnější umělecká událost v Severní Americe, propojuje taneční, divadelní a hudební profesionály, promotéry a umělecké programátory z celého světa. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) představí na veletrhu stánek nazvaný The Arts and Theatre Institute – Czech Republic.

Veletrh CINARS, který letos proběhne ve dnech 12. – 17. 11., byl založený pro producenty performing arts již v roce 1984. Akce se pravidelně účastní delegáti z Evropy, Severní a Jižní Ameriky i Asie. V roce 2016 CINARS představil celkem 370 vystavovatelů a 180 pozorovatelů. Součástí veletrhu jsou workshopy, semináře a národní a mezinárodní showcase z oblasti performing arts. CINARS je bienále, jehož smyslem je posílit vzájemnou informovanost o celosvětovém dění v divadle, tanci a hudbě. Jde rovněž o navázání či prohloubení osobních kontaktů, které jsou předpokladem pro úspěšnou výměnu projektů, spolupráci, zajištění hostování, rezidencí a podporu mobility umělců.

IDU ve svém stánku The Arts and Theatre Institute – Czech Republic nabídne účastníkům veletrhu vlastní materiály z oblasti divadla, tance, hudby a nového cirkusu a výběr z propagačních a informačních materiálů reprezentativního výběru souborů současné performing arts scény. Současně bude na veletrhu prezentovat nový web PerformCzech.cz, který je určen právě k propagaci současného českého umění v zahraničí. Selekce zahrnuje mimořádné počiny z oblasti divadelní a taneční scény s přesahy do nonverbálního divadla či nového cirkusu.

Českou republiku budou v letošním roce na základě otevřené výzvy IDU reprezentovat umělečtí manažeři, jako jsou Ludmila Vacková (Spitfire Company / Tanec Praha / Divadlo Ponec / Studio Alta), Magdaléna Petráková (Festival Divadelní Flóra / Kreativní Olomouc) a Štěpán Kubišta (Jatka 78 / Cirk La Putyka). Hlavní koordinátorkou reprezentace je manažerka z oddělení mezinárodních vztahů IDU Viktorie Schmoranzová.

IDU svou účastí na CINARS naplňuje strategii Ministerstva kultury ČR propagace českého umění v zahraničí.

Web: www.cinars.org

Autor článku: Kateřina Dušková

Začíná světový veletrh CINARS, i letos s českým zastoupením

Zahraniční divadlo

14.01.2019

První NT Live roku ukáže Shakespeara, jakého jste ještě neviděli

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny.

08.01.2019

Divadlo Archa uvede dokumentární inscenaci drážďanského Státního divadla Akce Kámen

Divadlo Archa otevře svůj novoroční program uvedením dokumentární inscenace drážďanského Státního divadla Akce Kámen. Floriana Fischera, režiséra a autora, zaujaly příběhy falešných hranic mezi Československem a Německem, které československá Státní bezpečnost v roce 1948 budovala jako pasti na ty, kdo se pokoušeli o emigraci.

08.01.2019

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur

Metropolitní opera v New Yorku vstupuje do roku 2019 s novým nastudováním opery Adriana Lecouvreur. V příběhu slavné francouzské herečky z pařížské Comédie-Française v 18. století, která se zamilovala do válečného hrdiny Maurizia, excelují hvězdy současné opery Anna Netrebko a Piotr Bezcala.