24.10.2012 10:24

Žadatelé o granty se po letošních škrtech bojí dalšího krácení

Umělci, nakladatelé, pořadatelé festivalů či galeristé se po letošním razantním krácení grantů ministerstva kultury na živé umění obávají v příštím roce dalších škrtů. Letos byla částka určená pro granty snížena o desítky milionů, přestože rozpočet MK se nesnižoval. Podle návrhu by se neměl snížit ani příští rok, ale na živé umění by mělo jít zase o desítky milionů méně.    

Konečná podoba státního rozpočtu známá ještě není, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v úterý oznámil, že požádá sněmovnu, aby návrh rozpočtu vrátila vládě k přepracování. Kvůli neshodám uvnitř ODS vláda stále nemá většinu pro zamýšlené legislativní změny, se kterými návrh rozpočtu počítá.    
Žadatelé o grant se před uzávěrkou přihlášek ministryně kultury ptali, kolik peněz na živé umění v příštím roce půjde. Ta jim po uzávěrce sdělila, že tak učinit nemůže. "Teprve poté, co bude zákon o státním rozpočtu na rok 2013 schválen (a publikován ve Sbírce zákonů), bude postaveno na jisto, jaké prostředky bude mít ministerstvo kultury (...) v jednotlivých dotačních programech, které realizuje," uvedla ministryně ve své odpovědi 2. října.    
Den poté ale byl návrh rozpočtu zveřejněn. Vyplývá z něj, že na živé umění by mělo jít 280 milionů korun oproti letošním 370 milionům. Letos ministerstvo kultury v průběhu roku uvolnilo dalších 60 milionů, ty se však rozptýlily do téměř desítky dotačních řízení.

Dopis ministryni podepsalo přes 30 předních divadelníků, režisérů, producentů či ředitelů festivalů z celé České republiky v čele s Jakubem Vedralem (ART Prometheus), Pavlem Štouračem (Divadlo Continuo), Petrem Forman (Divadlo bratří Formanů), Rostislavem Novákem (La Putyka) či Jiřím Turkem (Letní Letná).    
To, že jim ministryně odpověděla až po uzávěrkách grantů, považují za důkaz nekompetentnosti současného vedení ministerstva a nezájmu řešit problematiku živého umění. "Kroky MK jen zvyšují naši obavu, že má tiše dojít k postupné likvidaci grantového systému a tím k možnému zániku řady kulturních akcí i divadelních společností, které přinášejí do státního rozpočtu mnohem větší peníze, než z něj čerpají," řekl ČTK iniciátor otevřeného dopisu ministryni kultury Jakub Vedral.
Upozorňuje zároveň, že neustálé snižování prostředků v grantovém systému ministerstva je i z ekonomického hlediska zcela nesmyslné, každá koruna investovaná do kultury se státu několikanásobně vrací. Peníze pro živé umění se snižují už několik let po sobě, podle Vedrala jsou tak tuzemští umělci a producenti stále méně konkurenceschopní v rámci Evropy.    
"Umělci nejsou výjimeční ve svých žádostech o dotace, Evropská unie je plná dotací, a zatímco zemědělci se dotují za to, že nezaseli, my, myslím, přeci jen něco vytváříme," řekl.

Autor článku: ČTK: Markéta Horešovská, mkv

Žadatelé o granty se po letošních škrtech bojí dalšího krácení