23.09.2021 14:38

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici. Další den bude následovat jediná repríza. Mezi dalšími zahraničními hosty divadla se v této sezóně objeví hvězdy světového nového cirkusu Gravity and Other Myths z Austrálie v listopadu 2021 či kanadští mistři z Barcode Circus Company v lednu 2022.

Knot je autorským počinem Nikki Rummer a JD Broussého. Duet těchto talentovaných umělců je kombinací párové akrobacie a tance a vypráví příběh náročné volby: „Jak k sobě můžeme být upřímní, aniž bychom ubližovali těm, které milujeme?“ Představení vzniklo ve spolupráci s celosvětově uznávaným choreografem Benem Dukem z Lost Dog Dance Company.

„Jatka přiváží pro své diváky to nejlepší ze světových divadelních festivalů. Že chceme v Praze ukázat Knot, jsme věděli už v průběhu tohoto impozantního a přitom intimního představení, tedy ještě předtím, než bylo oceněno jako nejlepší novocirkusové představení ročníku 2019. Nikki a JD se tak zařadí k Familie Flöz či Thomu Moncktonovi, s jejichž prací jsme se také poprvé setkali na edinburském Fringe a jsou od té doby našimi pravidelnými hosty,“ říká ředitel divadla Jatka78 Štěpán Kubišta. Původně se představení mělo uskutečnit již v květnu 2021, kvůli pandemii covidu-19 bylo přesunuto na říjen. Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Jatka78 mají na programu i další esa světového nového cirkusu. Čtyři podzimní dny od 17. do 20. listopadu rozzáří australská parta Gravity and Other Myths a jejich výkony nadupaná hravá podívaná A Simple Space, která je určena pro celou rodinu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se diváci mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště, díky kterému budou mít triky australských akrobatů na dosah.

V lednu 2022 Jatka78 přivítají Barcode Circus Company z Kanady, jeden z nejvíce oceňovaných novocirkusových souborů na světě. Uvedou Sweat & Ink, neuhlazenou, bolestivou a současně zábavnou show o zkoumání paměti a vztahů prostřednictvím akrobatické metafory. Představení nazkoušeli v roce 2019 právě na Jatkách78 během svého rezidenčního pobytu a v Pražské tržnici proběhla i beznadějně vyprodaná premiéra.

V září na Jatkách78 i na letní scéně Azyl78 proběhly také tři premiéry domovských souborů divadla. Sezónu v Pražské tržnici v pondělí 6. září zahájila Proměna,  Kafkova povídka vyprávěná groteskou tanečního souboru DEKKADANCERS. Významným milníkem v žánru nového cirkusu bylo uvedení dlouho očekávané inscenace Cesty, dosud největšího projektu souboru Cirku La Putyka, v šapitó Azyl78 na Výstavišti Praha. A do třetice příznivci alternativní činohry mohli vidět producentskou novinku HEAVEN‘S GATE Viktora Tauše, intimní drama Do tmy s herečkou Magdalénou Borovou v hlavní roli, které se dočká několika repríz i v říjnu a listopadu.

KNOT
1.–2. 10. 2021, 19.30, Jatka78

Gravity and other Myths: A Simple Space
17.–20. 11. 2021, 19.30, Jatka78

Barcode Circus Company: Sweat & Ink
20.–21. 1. 2022, 19.30, Jatka78

Další program a informace: www.jatka78.cz

Autor článku: Magdaléna Novotná