12.04.2012 16:32

Západočeské divadlo Cheb uvede Arkádii Toma Stopparda

Na sobotu 21. dubna připravilo Západočeské divadlo v Chebu premiéru jedné z nejlepších her dvacátého století, slavnou Arkádii Toma Stopparda v režii Šimona Dominika.

Anglie 1809. Na velkém šlechtickém sídle rodu Croomových se schyluje k souboji, k němuž vyzval jistý neúspěšný básník domácího učitele dcery majitelů panství. Střih. Anglie v současnosti. Stejné panství, stejná místnost. Literární vědci vyrážejí na téměř detektivní pátrání po událostech starých 200 let. Kdo koho vyzval na souboj? Nezapletl se do aféry básník lord Byron? A došlo vůbec k nějakému souboji? Zatímco naši současníci si kousek po kousku skládají známá fakta do možného obrazu minulosti, divák paralelně sleduje, jak se věci na počátku 19. století skutečně seběhly. A zjišťuje, že složit pravdivý obraz minulých dějů je nejen velmi obtížné, ale nejspíš i nemožné.

Chebské uvedení Arkádie je už čtvrtou inscenací tohoto textu, ovšem poprvé se tato hra objevuje v regionálním divadle, mimo hlavní centra Prahu (Divadlo Komedie, Stavovské divadlo) a Brno (Městské divadlo). Inscenuje ji kmenový režisér chebského souboru Šimon Dominik, který se dílem Toma Stopparda zabývá dlouhodobě, režíroval už čtyři inscenace jeho textů (část ještě na DAMU, resp. paralelně s jejím ukončením), naposledy na podzim komedii Naflámu ve velkém sále Městského divadla Zlín, a dvě hry přeložil (zmíněnou frašku Naflámu a čerstvě komedii Bouřliváplavba).

Podle svého režiséra „má Arkádie naprosto fascinující stavbu, v níž se nejprve střídají a nakonec prolínají dvě časové roviny, které Stoppard propojil množstvím paralelních motivů, někdy tak subtilních, že na člověka vypadnou až při desátém patnáctém projetí. Ve hře samotné Stoppard mimo jiné dokazuje, že nelze sestrojit perpetuum mobile, jemu se to svým způsobem ovšem podařilo. Jeho texty a Arkádie speciálně, jsou tak bohaté na významy, vazby, hříčky, aluze, že je stále co objevovat, i v pátém týdnu zkoušek na mě vyskakují významy, o jejichž existenci jsem dosud neměl tušení. Člověk je svým způsobem detektiv, který odhaluje další a další vrstvy textu, což je neuvěřitelně zábavné a vzrušující. Snad si tak budou připadat i diváci...“

V inscenaci se objeví téměř celý soubor Západočeského divadla,v jedné z ústředních rolí Septima Hodge hostuje mladý herec Ondřej Novák, známý zatím především z účinkování ve filmu a televizi, mimo jiné jako představitel hlavních rolí ve filmech LidiceMicimutr. Dramaturgem je Zdeněk Bartoš, autorem překladu Jaroslav Kořán, scénu a kostýmy navrhl Karel Čapek, původní hudbu složil známý jazzman Emil Viklický.

Letošní 51. sezóna Západočeského divadla nese podtitul Sezóna lákavého pokušení a Arkádie je její šestou premiérou. Do konce června budou následovat ještě dva tituly, Chyba spojení indické autorky Anupamy Chandrasekharové (česká premiéra) a Steigerwaldův politický kabaret Horáková-Gottwald.

Autor článku: Šimon Dominik

Západočeské divadlo Cheb uvede Arkádii Toma Stopparda