19.06.2020 13:17

Západočeské divadlo v Chebu uvede komedii Alessandra Baricca Smith & Wesson

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu premiéru hry Alessandra Baricca Smith & Wesson. Komedii od italského romanopisce a dramatika pro chebské divadlo zrežírovala Hana Marvanová. Po pauze kvůli koronaviru jde po Homérově Odyssee o druhou premiéru divadla, informovala ČTK dramaturgyně divadla Martina Pokorná.

„V rámci Sezóny velkých okamžiků lidstva se od mýtických dob, v nichž se odehrávala minulá inscenace Odysseus, dostáváme do období Belle Époque, přelomu 19. a 20. století, do doby, kdy lidé pod vlivem společenských změn a převratných technických vynálezů propadli dojmu, že rozum definitivně zvítězil nad přírodou," popsala Pokorná.

V malé chatrči u Niagarských vodopádů se protnou osudy tří rozdílných postav. Místní obyvatel pan Wesson vytahuje z řeky pod vodopády těla sebevrahů. Geniální vynálezce pan Smith se přijíždí schovat před svými věřiteli. A mladá žurnalistka Rachel má v hlavě bláznivý plán skočit do Niagarských vodopádů. Všichni tři spojí své síly, aby přestali své nudné životy pouze přežívat, ale aby i za cenu velkého rizika začali naplno žít, uvedla Pokorná.

„Hra je skutečně na pomezí komedie a dramatu, i přes zásadní sdělení a vyhrocené situace je napsána velmi vtipnou formou, samotné dialogy mezi ústřední dvojicí jsou nesmírně zábavné a v mnohém připomínají slavné forbíny Voskovce a Wericha," řekla Pokorná.

Režisérka přizvala ke spolupráci scénografku Magdalénu Teleky, která měla za úkol vytvořit na jevišti obraz monumentálních Niagarských vodopádů. Hudbu k inscenaci složila herečka a muzikantka Kristýna Hulcová. Na pohybových scénách spolupracoval mim Lukáš Šimon a dramaturgii měla Martina Pokorná. V inscenaci hrají členové domácího souboru i hosté divadla.

Díky dalšímu uvolnění bezpečnostních opatření už mohou diváci sedět vedle sebe bez volných řad a sedadel a otevřena mohou být obě divadelní občerstvení.

https://www.divadlocheb.cz/

 

Autor článku: ČTK: bah, jw

Západočeské divadlo v Chebu uvede komedii Alessandra Baricca Smith & Wesson

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.