31.03.2022 13:33

Západočeské divadlo v Chebu ve spolupráci s Činohrou Karlovarského městského divadla připravilo premiéru adaptace hudební revue Kdyby tisíc klarinetů

Západočeské divadlo v Chebu ve spolupráci s Činohrou Karlovarského městského divadla připravilo na sobotu premiéru adaptace známé hudební revue Kdyby tisíc klarinetů autorů Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra a Jána Roháče. Inscenace protiválečného muzikálu, známého i ve filmovém zpracování však získala kvůli válce na Ukrajině neplánovanou aktuálnost. Jde o osmou spolupráci chebského divadla a činoherního souboru z Karlových Varů. Dnes měla hra generální zkoušku.

Jiří Suchý napsal v roce 1958 s Ivanem Vyskočilem a Jiřím Šlitrem původní divadelní hru o tom, co se stane, když se zbraně promění v hudební nástroje, a uvedl ji v nově založeném Divadle na Zábradlí. V roce 1964 pak na jejím základě vznikl legendární československý film, na přepisu scénáře se významně podílel i režisér Ján Roháč. Režie v chebském divadle se ujal umělecký šéf souboru Zdeněk Bartoš.

„Jakkoliv se to na pozadí probíhající války na Ukrajině zdá neuvěřitelné, Kdyby tisíc klarinetů jsme naplánovali už začátkem roku 2021, během dlouhého uzavření divadel a veškerého veřejného života kvůli covidu. Říkali jsme si – nabídneme divákům něco hravého a odpočinkového, písničkové hity a nekomplikovaný příběh, navážeme na semaforskou poetiku Dobře placené procházky, kterou Západočeské divadlo v Chebu uvedlo právě před jedenácti lety... Ruský zlobr se svou válečnou mašinérií nás ovšem doběhl a už zkoušení, natož samotnému uvedení, dal tísnivou aktuálnost. Vůbec jsme netušili, že šedesát let stará písničková revue může ještě v roce 2022 ožít nečekaně ostrým protiválečným apelem," uvedl Bartoš.

Chebská inscenace byla původně inspirovaná místní historií. „Chtěli jsme akcentovat téma vnitřní svobody a vnější nesvobody, zázračný účinek spontánní tvořivosti a také fakt, že 'Klarinety' se natáčely právě tady, v nejzápadnějším cípu Čech, roku 1964. Jen o tři roky dříve (1961) byl totiž v Jáchymově uzavřen poslední z pracovních uranových lágrů pro politické vězně, pozůstatek doby, kdy stejně rozpínavé ruské impérium sahalo až k Aši a diktovalo nám své civilizační (či spíše barbarské) způsoby společenského soužití," řekl Bartoš.

„Do postavy dezertéra v úvodu příběhu jsme promítli skutečné osudy dvou vězňů z doby politických procesů v Československu. Podrobně jsou popsané ve sbírce Paměť národa. Prvním byl Jaroslav Celba, muzikant a pozdější hudební skladatel, mimo jiné autor hudby k řadě populárních večerníčků. Všechno, co je řečeno v úvodní scéně, včetně v poslední chvíli odvráceného trestu smrti se mu skutečně přihodilo. Druhým je Luboš Jednorožec, kterému se opakovaně podařilo z Jáchymova utéct. Jemu patří zase celá závěrečná scéna a autentický popis dramatického a zdařilého útěku. Stejně tak báseň pro jeho milou je skutečná. A od třetího - Miroslava Šafrána - jsme si vypůjčili příjmení. Chtěli jsme tedy semaforskou předlohu tematicky i místně situovat přímo sem do západních Čech, chtěli jsme, aby divák fandil hrdinovi, který se snaží přežít blbou a nadutou světskou moc díky pramenu svobodné tvořivosti. Snad bude tenhle rámec fungovat i teď, kdy se jeden celý národ snaží přežít podlý útok většího souseda pár set kilometrů od nás. Doufejme, že brzy přijde den, kdy se i na Ukrajinu místo zbraní vrátí múzy," doplnil režisér chebského představení.

Dramaturgie chebské inscenace se ujala Petra Richter Kohutová, scénu připravil Dragan Stojčevski a kostýmy navrhla Adriana Černá. Původní hudbu Šlitra, Suchého a Ferdinanda Havlíka aranžovali Matěj Kroupa a Jakub Žídek.

Veřejná generálka v Západočeském divadle v Chebu bude v pátek 1. dubna v 10:00, chebská premiéra se odehraje v sobotu 2. dubna v 19:00. V Karlovarském divadle bude mít hra premiéru o týden později, v sobotu 9. dubna v 19:30.

https://www.divadlocheb.cz/
https://www.karlovarske-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Pavel Peňás, kš

Západočeské divadlo v Chebu ve spolupráci s Činohrou Karlovarského městského divadla připravilo premiéru adaptace hudební revue Kdyby tisíc klarinetů

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.