23.04.2012 18:11

Západočeské divadlo v Praze

V rámci přehlídky České divadlo se v neděli 29. dubna od 19.00 představí v Praze na Nové scéně Západočeské divadlo Cheb se svou profilovou inscenací Tři sestry.

Inscenaci Tří sester A. P. Čechova má chebské divadlo na repertoáru už více než rok a titul se stále těší zájmu publika. Jedinečný příběh o smělých plánech a jejich nesmělých realizacích, o velkých nadějích a ještě větších rezignacích, o nadějných vzletech a krutých pádech režíroval umělecký šéf souboru Zdeněk Bartoš.

Pod jeho vedením vznikla moderní inscenace založená na nepsychologickém herectví, ovšem plně respektující text a jeho východiska. Pozoruhodné je už neiluzivní scénografické řešení Pavla Kodedy, jehož základem je rozměrná a zcela prázdná vyvýšená plošina se středovým kloubem, která se vychyluje do všech směrů podle toho, kam ji herci svým pohybem převáží. Několik let pečlivě budovaný a doplňovaný soubor se představuje v plné formě jako sladěný organismus, a na jevišti tak lze sledovat skutečnou souhru, v níž se individuální výkony plně podřizují vyznění celku, aniž by přišly o svou osobitost a originalitu.


Západočeské divadlo: Tři sestry

Zdeněk Bartoš o Třech sestrách uvažoval již delší dobu, nakonec pro jejich uvedení zvolil loňskou jubilejní 50. sezónu: „Tři sestry jsou prostě úžasná hra. Poprvé jsem se s ní pracovně setkal už na DAMU. Rozkrývání jednotlivých vrstev vztahů, všech těch velkolepých plánů a jejich titěrných realizací, to, jak špatně jsou jednotlivé postavy spárovány a jak si s tím nevědí rady, to je prostě krása a velké dobrodružství.“

Dramaturgyní inscenace je Marta Ljubková, autorem překladu Leoš Suchařípa, hudbu napsal dvorní skladatel ZDCH Matěj Kroupa. A hraje v ní prakticky celý soubor včetně jeho doyena Kamila Prachaře, který v divadle nepřetržitě působí od jeho vzniku, tedy úctyhodných padesát jedna let. Ústřední role sester Prozorovových ztvárňují Radmila Urbanová (předloni v širší nominaci na ceny Thálie) jako Olga, Klára Štěpánková coby Máša a Diana Toniková jako Irina. V úloze jejich bratra Andreje vystupuje David Beneš, ve výrazné roli kapitána Soleného Petr Konáš.


Západočeské divadlo: Tři sestry

Autor článku: Šimon Dominik, foto: Západočeské divadlo

Západočeské divadlo v Praze