28.07.2011 11:40

Záplavy divadlo neohrozí ani během rekonstrukce

Rekonstrukce tunelů a dalších technologických prostor Národního divadla pokračuje rychlým tempem. Těžké stavební práce jako úprava podloží a betonování budou hotové do konce prázdnin. Tramvaje se ovšem na nábřeží budou moci vrátit až v prosinci, částečná dopravní uzavírka pro auta potrvá do následujícího jara.

Náročná rekonstrukce tunelů propojujících nábřeží s technologickým zázemím ND vstupuje do další fáze. Stavaři dokončují výkopové a bourací práce: u tunelu č. 1 už se začalo s betonováním, tunely 2 a 3 jsou vybourány a připraveny pro následnou betonáž základové desky. Generální opravou prošel i obří výtah, který by měl v budoucnu vozit dekorace na jeviště.

„Opravy jsou technicky velmi náročné,“ říká Miroslav Růžička, technicko-provozní ředitel ND. „Nepotýkáme se jen s běžnými problémy, bylo nutné  zajistit, aby i v průběhu stavby bylo Národní divadlo chráněno před případnou povodní. Ačkoli je projekt ve velmi citlivé fázi, tak ani velká záplava, jako byla ta v roce 2002, by divadlo neměla nijak ohrozit,“ dodává.

Výkopové podzemní práce způsobují silné otřesy, stavbu proto neustále monitoruje statik. Historická budova se zatím se zvýšenou zátěží vyrovnává výborně. Kvůli rekonstrukci tunelů, kterými se přiváděl a odváděl vzduch do a z divadla, musela být upravena i klimatizace: dočasné úzké nasávací cesty zvládají cca 80 procent normálního výkonu, proto se o optimální parametry přívodního vzduchu do hlediště stará síť senzorů měřící obsah CO2.

Stavebníkům se zatím daří dodržet původní rozpočet 112 miliónů korun. Díky optimalizaci technologických postupů a vstřícnosti DP hl.m.Prahy, který zdarma dodá troleje a materiál na výměnu kolejí, se ušetří ještě další milióny korun. Práce by měly být ukončeny v březnu 2012.

Autor článku: Ondřej Palouš