04.09.2018 09:31

Zapojte se do divadelně vzdělávacího projektu Zítra to spustíme

Zajímá Vaše studenty (ať už základní, střední nebo základní umělecké školy) historie? Máte na škole divadelní či filmový kroužek, nebo učíte mladé lidi, které „jen“ baví (si) hrát? Ano? Pak vás srdečně zveme, abyste spolu s Knihovnou Václava Havla tvůrčím způsobem oslavili 100. výročí vzniku Československa a zapojili se do divadelně vzdělávacího projektu Zítra to spustíme.

Proč právě Zítra to spustíme?

  • Protože hra Václava Havla Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci z 27. na 28. října 1918, jež předcházely vyhlášení samostatnosti republiky. Navíc je psána svižným, živým jazykem a její poselství je stále více než aktuální.

Jak na to?

  • Nastudujte se svými studenty divadelní hru Václava Havla Zítra to spustíme, zahrajte ji ve své škole/ třídě/ městě a pošlete nám filmový záznam představení.
  • Pojetí inscenace/ inscenovaného čtení je zcela na fantazii a možnostech školy. Smyslem projektu není vytvořit profesionální představení, ale seznámit se skrze text Václava Havla s významným mezníkem naší historie.
  • Nejnápaditější školy představí své inscenace na minifestivalu v pražském Divadle v Dlouhé v listopadu 2018.

Proč se do projektu zapojit?

Projekt nabízí školám možnost inovativně oslavit vznik Československa v roce 1918. Zrod státu je nosným tématem projektu jak z hlediska historického, tak současného. Nejde pouze o sté výročí naší republiky, ale také o jeho udržení a úspěšné fungování. Podoba divadelního představení je zcela na školním souboru, který může do své interpretace zapojit zkušenosti mladé generace a kreativně využít například moderní technologie ať už při realizaci hry, nebo jejím filmovém záznamu.

Autor článku: Erika Zlamalová