04.09.2018 09:31

Zapojte se do divadelně vzdělávacího projektu Zítra to spustíme

Zajímá Vaše studenty (ať už základní, střední nebo základní umělecké školy) historie? Máte na škole divadelní či filmový kroužek, nebo učíte mladé lidi, které „jen“ baví (si) hrát? Ano? Pak vás srdečně zveme, abyste spolu s Knihovnou Václava Havla tvůrčím způsobem oslavili 100. výročí vzniku Československa a zapojili se do divadelně vzdělávacího projektu Zítra to spustíme.

Proč právě Zítra to spustíme?

  • Protože hra Václava Havla Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci z 27. na 28. října 1918, jež předcházely vyhlášení samostatnosti republiky. Navíc je psána svižným, živým jazykem a její poselství je stále více než aktuální.

Jak na to?

  • Nastudujte se svými studenty divadelní hru Václava Havla Zítra to spustíme, zahrajte ji ve své škole/ třídě/ městě a pošlete nám filmový záznam představení.
  • Pojetí inscenace/ inscenovaného čtení je zcela na fantazii a možnostech školy. Smyslem projektu není vytvořit profesionální představení, ale seznámit se skrze text Václava Havla s významným mezníkem naší historie.
  • Nejnápaditější školy představí své inscenace na minifestivalu v pražském Divadle v Dlouhé v listopadu 2018.

Proč se do projektu zapojit?

Projekt nabízí školám možnost inovativně oslavit vznik Československa v roce 1918. Zrod státu je nosným tématem projektu jak z hlediska historického, tak současného. Nejde pouze o sté výročí naší republiky, ale také o jeho udržení a úspěšné fungování. Podoba divadelního představení je zcela na školním souboru, který může do své interpretace zapojit zkušenosti mladé generace a kreativně využít například moderní technologie ať už při realizaci hry, nebo jejím filmovém záznamu.

Autor článku: Erika Zlamalová

Příležitosti v ČR

19.03.2019

DiFA JAMU: Mezinárodní konference doktorských studií 2019 – výzva k účasti

Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně vyhlašuje Call for Proposals pro 9. ročník Mezinárodní konference doktorských studií. Tématem letošní konference je EXPERIENCE AS A RESEARCH METHOD IN PERFORMING ARTS. Konference se uskuteční ve dnech 22. a 23. listopadu 2019. 

19.03.2019

Konference Perspektivy teatrologie 3 – výzva k účasti

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních studií FF MU Brno, Divadelním oddělením Moravského zemského muzea a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 3. Cílem pracovního setkání je představit aktuální podoby výzkumu, výstupy projektů, publikace i témata rozpracovaná či vůbec nezpracovaná. Konference nabízí prostor pro referáty libovolného zaměření: metodologické, teoretické či historiografické, dílčí prezentace i zprávy související s výzkumem divadla, kulturních performancí i umění blízkých.

15.03.2019

Městské divadlo Mladá Boleslav: konkurz (správce budovy a vedoucí dopravy)

Městské divadlo Mladá Boleslav hledá pracovníka na pozici správce budovy a vedoucího dopravy. Náplň práce: odpovídá za technický provoz divadla a správu budovy, zajišťuje údržbu, organizuje provádění oprav, zajišťuje dopravní potřeby divadla – organizuje dopravu nákladními vozy a autobusy…