27.02.2007 00:00

Zastavený čas. Obrazy tance

Výstava fotografií
20. 3. - 20. 4. 07
Goethe-Institut, 2. patro

Výstava vybraných fotografií s tématem tance představuje fotografy a výtvarné umělce z Německa a jejich pohled na tanec a pohyb. Jevištní a studiové fotografie jako výraz osobních, obrazově-choreografických, vizí nabízejí reprezentativní, ale zároveň subjektivní pohled na fotografii jako formu umění na rozhraní mezi dokumentem a uměleckou autonomií.

inz_TZ_nahled.jpg

Kompozičním principem výstavy je představení každé práce jako uzavřeného díla, jako estetického celku. Tématickou sevřenost navíc zdůrazňuje i zarámování a rozvěšení snímků.

Stěžejní je prezentace různých, často protikladných estetických poloh, která pozorovateli umožňuje srovnávací pohled na soudobé fotografické vnímání tance a uměleckého pohybu v Německu. Pro pozorovatele však získává výstava svou zvláštní atraktivnost také tím, že ve výtvarném vypořádání uměleckých fotografů s prací choreografů, jako je Philipp Gehmacher, Sasha Waltz a William Forsythe, prosvítají nebo jako jakási ozvěna doznívají estetické polohy soudobého tance v Německu, které sahají až ke klasickému baletu.

V rámci vernisáže - v úterý 20. března v 17:00 - představí kurátor výstavy Thomas Thorausch kolekci krátkých filmů - vizuálních esejů o tanci a pohybu. Výstavu koncipoval TanzArchiv Kolín nad Rýnem a Goethe institut Praha, pořádá taneční sekce Institutu umění a Goethe-Institut Praha.

Vstup volný

Zdroj: jana.navratova@institutumeni.cz (224 809 103), loderova@prag.goethe.org (221 962 242)

Autor článku: redakce