17.12.2014 11:33

Zastupitelé schválili milionovou dotaci pro Činoherák Ústí

Zastupitelstvo Ústí nad Labem schválilo milionovou dotaci pro spolek Činoherák Ústí. Peníze jsou určené ještě na letošní rok. Bez finanční pomoci by spolek, který navazuje na tradici Činoherního divadla, skončil, řekl dnes ČTK manažer spolku Jan Kvasnička. Spolek dosud fungoval díky veřejné sbírce, darům a dotacím.

Činoherák Ústí odehrál letos 91 představení, víc než 50 jich bylo v Ústí nad Labem. "Bohužel, všechny prostředky, které se podařilo nashromáždit, už začaly docházet. Jsme přesvědčeni, že jsme městu Ústí nad Labem odvedli rozsáhlou a kvalitní veřejnou službu v tomto roce," řekl ČTK Kvasnička.
Činoherák Ústí skončí podle předběžných odhadů letos se ztrátou kolem milionu korun. Podle Kvasničky je proto finanční pomoc města nezbytná. "V momentě, kdy by město tyto peníze schválilo, tak od nového roku nemáme peníze na krytí závazků vzniklých v roce 2014, a my bychom v podstatě skončili," doplnil Kvasnička s tím, že z dotace od města spolek vyplatí mzdy a umělecké honoráře.
V příštím roce by spolek chtěl získat dotaci 12 milionů korun. Rada by se žádostí měla zabývat v únoru a ještě tentýž měsíc by měli rozhodnout zastupitelé. "Předloží filozofii, jak by měla jejich činnost vypadat, a na základě toho by se rada rozhodla, jestli tam dá těch 12 milionů, nebo ne," řekl ČTK už dříve primátor Josef Zikmund (ANO).
Ještě před žádostí o dotaci by spolek měl změnit stanovy a obměnit správní a dozorčí radu. Z orgánů společnosti odejdou náměstci primátora Martin Hausenblas a Jana Bohuňková a radní Jaroslav Achab Haidler (všichni PRO!Ústí). Chtějí se vyhnout možnému střetu zájmů. Než zastupitelé schválí dotaci na rok 2015, bude představení od spolku nakupovat příspěvková organizace Činoherní studio. Za jedno mu zaplatí zhruba 75.000 korun.

Činoherák Ústí chce navázat na tradici Činoherního divadla města Ústí nad Labem. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s bývalým vedení města na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu. Divadlo označilo grant za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců pak přešla do nového spolku.
Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci. Samo na sebe podalo insolvenční návrh, který krajský soud přijal a prohlásil konkurz.

http://cinoherak.cz/

http://cinoherak-usti.cz/


Autor článku: ČTK: Tereza Malecká, kš

Zastupitelé schválili milionovou dotaci pro Činoherák Ústí