15.04.2023 23:43

Zdeněk Svěrák byl uveden do Síně slávy cen Anděl

Do Síně slávy hudebních cen Anděl dnes prezident Petr Pavel uvedl sedmaosmdesátiletého herce, dramatika, spisovatele a autora písňových textů Zdeňka Svěráka. Pavla, který se na předávání cen České hudební akademie Anděl nečekaně objevil, Svěrák podpořil při jeho prezidentské kampani.

Loni do Síně slávy cen Anděl uvedli hudebního skladatele, zpěváka a moderátora Jaroslava Uhlíře, který je znám z autorské dvojice právě se Svěrákem. Spolu napsali mnoho hitů pro děti i dospělé. Patří mezi ně Holubí dům, Není nutno, Dělání nebo Severní vítr. Vydali také desky a knihy, účinkovali v dětských představeních z televizního cyklu Hodina zpěvu.

Podle údajů Ochranného svazu autorského (OSA) napsali během více než půl století trvající spolupráce přes 400 písniček, z nichž řada zlidověla.

„Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu," uvedla producentka večera Lucie Hájková.

Svěrák byl redaktorem Československého rozhlasu, po roce 1969 se živil hlavně divadlem. V 70. letech se stal scenáristou na Barrandově, od začátku 90. let je na volné noze. Vedle umění se věnuje také charitě, podílel se na vzniku vozíčkářského centra Paraple.

Bývalý učitel Svěrák je jednou z největších osobností českého umění i společnosti. Jeho Divadlo Járy Cimrmana je považované za příklad inteligentní zábavy. V divadle byl Svěrák nerozlučnou autorskou dvojicí s již zesnulým Ladislavem Smoljakem. Spolu napsali i filmy Vrchní prchni a Kulový blesk. Další Svěrákovy scénáře realizoval Oldřich Lipský - Jáchyme hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero či Tři veteráni. Jiří Menzel zase vystihl poetickou linii jeho scénářů ve snímku Vesničko má středisková.

V porevoluční době začal Svěrák spolupracovat se svým synem, režisérem Janem, a zároveň hrát v jeho filmech. Kolja z roku 1996 získal Oscara, Vratné lahve zase Českého lva za scénář. Před dvěma lety měl premiéru snímek Betlémské světlo, osmý film, na němž Zdeněk Svěrák spolupracoval se synem Janem, který je autorem scénáře.

Na podzim 2015 vyšla v nakladatelství Fragment kniha ze Svěrákových filmových scénářů pod názvem Filmové příběhy. Nakladatelství vydalo i úspěšné povídkové knihy Povídky, Nové povídky a Po strništi bos. V dubnu 2017 mu vyšla knižní podoba rozhlasové pohádky Tiché šlapací království, o rok později publikace Strážce nádrže.

V roce 2014 převzal Svěrák na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii. A v roce 2019 mu Česká akademie divadelníků udělila ocenění za mimořádný přínos divadlu. „Všechno, co jsem kdy psal, jsem psal za jediným účelem. Aby bylo veseleji. A později se do toho přimísil prvek jistého soucitu, jímavosti," uvedl před časem Svěrák.

Autor článku: ČTK: jir, rdo, foto převzato z: https://www.facebook.com/zizkovskedivadlojc