05.01.2021 08:39

Zemřel bývalý dramaturg činohry NDM Marek Pivovar, odešla herečka Milena Asmanová

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ SE LOUČÍ…

Zemřel bývalý dramaturg činohry NDM Marek Pivovar
Odešla herečka Milena Asmanová

Dramaturg MAREK PIVOVAR zemřel po těžké nemoci večer 2. ledna 2021 ve věku 56 let.

Narodil se v roce 1964. Vystudoval divadelní vědu na FF UJEP v Brně (dnes Masarykova univerzita), působil jako redaktor Brněnského večerníku a poté také mj. jako redaktor zpravodajství brněnského studia České televize. V roce 1994 nastoupil v činohře NDM jako dramaturg a setrval zde až do července 2017. Poté působil jako dramatik a dramaturg na volné noze. Podepsán je pod více než šesti desítkami inscenací jako dramaturg, byl ale také autorem dramatizací a psal i původní hry pro divadlo. Je spoluzakladatelem festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Spolupracoval s dalšími ostravskými činoherními divadly a také s Divadlem loutek.

Čapkova Věc Makropulos, Moliérův Lakomec, Romance pro křídlovku Fr. Hrubína (1998), Šakalí léta (2005), velmi úspěšné komedie Moskva-Petuški V. Jerofejeva (2011) a  Szczygielův Gottland (2011), už 10 let je na repertoáru komedie Donaha (Hole dupy!). To je jen skromný výčet z mnohých originálních dramaturgických počinů Marka Pivovara v činohře ostravského Národního divadla moravskoslezského. Vytvořil ovšem také dvě libreta pro náš balet: Tance Rudolfa II. (1998, hudba Miloš Štědroň) a Spor aneb Dotyky a spojení na hudbu Alana Vitouše v režii Tomáše Jirmana (2009). V období po odchodu ze stálého angažmá v NDM vznikly jeho poslední hry Nastupovat! Děják z rychlíku pro Divadlo loutek Ostrava, Šampaňský socialista pro Starou arénu nebo rozhlasový cyklus věnovaný výročí vzniku NDM: Sto let NDM. S Českým rozhlasem spolupracoval dlouhodobě a pravidelně. Jako vynikající dramaturg promýšlel, hledal, psal, překládal, tvořil...

Marek Pivovar se zasadil o kultivaci psaní o divadle, o propojení odborné divadelní veřejnosti a divadelních profesionálů. Je jedním ze zakladatelů dnes již velmi bohaté a jedinečné tradice divadelního festivalu OST-RA-VAR. Obrovsky tím pomohl zviditelnit ostravské činoherní divadlo v celostátním měřítku,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Diváci se těšili z velmi originálních inscenací, které byly léta na repertoáru a na nichž se nejen dramaturgicky podílel. „Na vstupenky na inscenaci Donaha (Hole dupy!) se u nás i po deseti letech od premiéry stále stojí fronty, je to fenomén,“ připomíná jednu z nich Jiří Nekvasil. Podobně tomu bylo u inscenace Moskva-Petušky (viz níže vzpomínka Tomáše Jirmana).

Z tvůrčího propojení Marka Pivovara s režiséry Radovanem Lipusem, Jurajem Deákem, Januszem Klimszou, Peterem Gáborem, Janem Mikuláškem a řadou dalších vzešlo mnoho úspěšných titulů, oceněných širokým diváckým zájmem i odbornou veřejností.

Kolegové a spolupracovníci si ho považovali, ale oceňovali u něho i lidský přístup, smysl pro humor nebo laskavost. Člen činohry a přítel Tomáš Jirman poslal dojemný vzkaz, z něhož vybíráme: „Milý Marku! Kromě mnoha jiných divadelních a rozhlasových dobrodružství jsem měl tu čest zúčastnit se Tebou vymyšlené scénářem vybavené cesty vlakem na trati Moskva – Petušky a to mockrát nejen v divadelním klubu ale i napříč republikami Česko a Slovensko se zastávkami v tak pustých krajinách jako je Havířov hl. n., Ústí n. Orl. hl. n., Plzeň --  Jih… Krásná, osm let trvající jízda.) …..Marku, vybavují se mi vzpomínky z dob, kdy jsme byli šťastní, asi musím smutek nad Tvým odchodem aspoň takhle vyvážit… A že historek jsou mraky, některé smějí být vyprávěny, až první bolest pomine, Jedno ale budou mít všechny společné: budou o krásném – tedy pardón! – o  vnitřně krásném -- člověku. Měli jsme Tě rádi a budeme vzpomínat!“

………………….

Herečka MILENA ASMANOVÁ se dožila úctyhodných 90 let, zemřela 3. ledna 2021 v Praze.

V činohře NDM působila od začátku 60. let 20. století až do přelomu tisíciletí. „Milena Asmanová je rozhodně výraznou tváří naší činohry, byla jí po dobu více než 30 let a zazářila v rolích dramatických i komediálních. Byla to nesmírně vitální dáma,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Sám z pozdějšího období vyzdvihnul například role dohazovačky Jente v Šumaři na střeše (premiéra 1995) nebo výraznou roli Baby Morany v Baladě pro banditu (premiéra 1996). Hrála po boku Jana Vlasáka, Jana Filipa, Pavla Nečase, Jana Fišara nebo Tomáše Jirmana.

Milena Asmanová se narodila v Brně, herectví vystudovala na pražské DAMU. Svou profesní kariéru ale spojila především s činohrou NDM v Ostravě. V letech 1960 – 2000 zde hrála v celé řadě výrazných rolí. Hrála polohy vážné i komické, od klasiky po modernu. Zejména po skončení stálého angažmá se pak objevila i na několika dalších scénách (Švandovo divadlo v Praze, Divadlo E.F. Buriana aj.).

Televizním divákům se do povědomí zapsala především jako Karolina v proslulém seriálu Kamenný řád z roku 1975. Zahrála si ale i v mnoha dalších televizních inscenacích a seriálech nejen z dílny ostravského studia tehdy Československé televize (např. U nás doma, Vincenc Priessnitz, Postel s nebesy, Kočár pro princeznu, Třicet panen a Pythagoras). Naposledy se Milena Asmanová objevila v menší roli v populárním televizním seriálu Policie Modrava (TV Nova).   Herecké zkušenosti předávala i svým žákům na ostravské konzervatoři a  v 90. letech založila vlastní herecké studio Mileny Asmanové (MASH) při NDM v Ostravě. Pod jejím vedením začínal svou hereckou dráhu např. Milan Kačmarčík, Tereza Bebarová, Zuzana Kajnarová, Michal Kavalčík (dříve známý jako Ruda z Ostravy) a další.

Milena Asmanová patřila mezi velké herečky s vrozeným talentem, vynikala precizností a profesionalitou. Kolegové, studenti a přátelé na ní s láskou vzpomínají i pro její milou veselou povahu a nakažlivé životní nadšení.

Autor článku: Šárka Swiderová, foto: Marek Pivovar