06.04.2019 20:21

Zemřel bývalý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini

28. 12. 1939 – 6. 4. 2019

Divadelní ekonom, ředitel Divadla na Vinohradech v letech 2000-2012.

Po maturitě vystudoval produkci na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze a poté pracoval jako ekonom v řadě pražských scén: např. v někdejším Divadle Jiřího Wolkra, Státním divadelním studiu nebo Ústředním loutkovém divadle. Od poloviny 90. let také vyučoval na pražské divadelní i filmové fakultě.

V roce 1965 nastoupil do Divadla na Vinohradech jako vedoucí provozu a výroby a řadu let zde působil jako náměstek pro provoz a ekonomiku. V roce 2000 se poté stal jeho ředitelem, když ve funkci vystřídal Jiřinu Jiráskovou. Podobně jako ona vedl scénu k návratu k jejím měšťanským kořenům a repertoár sestavoval z divácky úspěšných komedií a lehčích žánrů (rozhovor o dramaturgii Divadla na Vinohradech poskytl Gregorini pro ČT24, záznam zde). Ředitelem byl až do roku 2012, kdy na jeho místo nastoupil někdejší ředitel Divadla Na Fidlovačce, herec a režisér Tomáš Töpfer.

O jeho úmrtí informovala rodina.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/ a https://www.divadlonavinohradech.com/, foto: Tomáš Krist

Zemřel bývalý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini

Zprávy

23.04.2019

Pozvánka na přednášku: Současné finské divadlo

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla si Vás dovolují pozvat na přednášku Alžběty Štollové a Otty Kauppinena Současné finské divadlo. Současné finské divadlo je dramaturgicky velmi bohaté: zpracovává aktuální témata od ekologie a vztahu k přírodě přes problematiku genderu a náboženského vyznání až k návratu k rituálu a animálnosti člověka. Pojem „současné divadlo“, finsky „nykyteatteri“ je však také terminus technicus, kterým se ve Finsku označuje postdramatické divadlo vycházející z přesvědčení, že tradiční divadelní formy k ohledávání životní zkušenosti současného člověka už nestačí.

23.04.2019

Pozvánka na výstavu Umění loutky aneb od Kašpárků až po Spejbla s Hurvínkem

Unikátní výstava je rozdělena do dvou částí, z nichž jedna představuje loutky pro dramatický repertoár a druhá speciální loutky pro varietní a kabaretní loutkové divadlo. Na výstavě se představí marionety věhlasných českých loutkářských rodů včetně loutek Kopeckých, ale také moderní loutky, zahrnující Skupovy loutky Spejbla, Hurvínka a Máničky, loutky Trnkovy a loutky mnoha dalších významných tvůrců meziválečného loutkového divadla.

20.04.2019

Historická loutková divadla a loutky budou k vidění na zámku v Holešově

Historická loutková divadla i staré loutky budou k vidění na zámku v Holešově. Půjde o největší výstavu na zámku v letošní sezoně. Výstava nazvaná Loutky a loutková divadla začne 1. května, potrvá do 29. září.