11.11.2019 10:27

Zemřel dirigent František Drs

Se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že v sobotu 2. listopadu zemřel ve věku 66 let někdejší dirigent Státní opery Praha pan František Drs.

Během 42 let dirigentské dráhy nastudoval 20 baletních a 50 operních děl včetně světové premiéry opery Zdeňka Merty a Stanislava Moši La roulette (2005). Podílel se na nastudování světové premiéry opery Válka s mloky (2013) Vladimíra Franze. Navzdory zhoubné nemoci, s níž dlouho statečně bojoval, nepřestával dirigovat…

Narodil se 21. května 1953 v Kutné Hoře. Studoval hru na housle u Markéty Morenové na Pražské konzervatoři, následně na Hudební akademii múzických umění. Dirigování studoval soukromě u Libora Hlaváčka. V roce 1974 se stal koncertním mistrem operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni, byl i vynikajícím komorním hráčem, zakladatelem Pražákova kvarteta. V roce 1980 se poprvé postavil za dirigentský pult při představeních plzeňského baletu. V roce 1987 nastudoval jako svou první operní inscenaci Humperdinckovu Perníkovou chaloupku. Dalšími tituly mj. byly Korsakovova Pohádka o caru Saltanovi, Mozartův Don Giovanni a Kouzelná flétna, Donizettiho Poprask v opeře, Verdiho Maškarní ples, Dvořákova Rusalka, Pucciniho Bohéma, Bizetova Carmen. Od roku 1997 působil v Hudebním divadle Karlín, kde nastudoval operety Hraběnka MaricaRose MaryZemě úsměvů nebo muzikály Zpívání v deštiZa zvuků hudby ad. Od roku 2000 byl angažován ve Státní opeře Praha, kde do konce sezony 2012/2013 dirigoval mnoho představení tamního repertoáru. Spolupracoval rovněž s mnoha symfonickými orchestry a pořídil řadu nahrávek pro Český rozhlas, převážně z oblasti soudobé tvorby. V roce 2003 se stal dirigentem Komorního orchestru Národního divadla a nejen s tímto tělesem podnikl mnoho turné po Evropě, do Rakouska, Francie, Ruska, Litvy a nejčastěji do Německa.

Od roku 1995 se intenzívně podílel na činnosti Spolku přátel operní a koncertní hudby v německém městě Furth im Wald, a to včetně velmi populárních letních operních představení pod širým nebem. V roce 1995 také založil v rodném městě se svojí ženou Karolínou Hromádkovou Operní týden Kutná Hora, který zahájil uvedením Smetanova Dalibora s Evou Urbanovou a Leo Marianem Vodičkou v hlavních rolích. V roce 2016 se za mimořádné zvelebení kulturního života Kutné Hory stal čestným občanem města.

V posledních letech byl neodmyslitelnou součástí Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a tamtéž pořádaných pěveckých kurzů. Jako dirigent Karlovarského symfonického orchestru byl díky svým zkušenostem a zároveň nesmírně laskavému přístupu oporou desítkám mladých pěvkyň a pěvců z celého světa. Nejen pro tyto začínající umělce je jeho odchod nenahraditelnou ztrátou.

Čest jeho památce!

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/