21.11.2007 00:00

Zemřel dlouholetý sólista plzeňské opery Karel Křemenák

Plzeň 21. listopadu (ČTK) - V Plzni zemřel ve věku 78 let dlouholetý sólista opery Divadla J. K. Tyla Karel Křemenák. Patřil k předním pěvcům, kteří se podíleli na poválečném formování plzeňské opery. Do angažmá nastoupil v listopadu 1952 a za svého působení vytvořil přes 200 rolí a na jevišti vystoupil ve více než 3000 představeních. ČTK to řekla mluvčí divadla Eva Ichová.

Karel Křemenák se narodil 24. října 1929 v Praze. Do angažmá plzeňského divadla ho přijal tehdejší šéf opery František Belfín na základě hostování v roli Vodníka v Dvořákově Rusalce. "Stal se jednou z opor souboru pro svou spolehlivost, muzikalitu a v neposlední řadě i pro své herectví a široký hlasový obor, neboť zpíval nejen barytonové, ale i basové role," uvedla Ichová. Soupis jeho rolí je rozsáhlý a zahrnuje velké i malé, vážné i komické jevištní role. Například jen v operách Bedřicha Smetany vytvořil v Plzni 13 rolí, řadu z nich v několika inscenacích. "V Prodané nevěstě zpíval Indiána, Míchu i Kecala, přitom Mícha byl jeho nejčastěji zpívanou rolí v Plzni vůbec," dodala Ichová.

Ze světového repertoáru vytvořil mimo jiné Pizzara ve Fideliovi, Mefistofela ve Faustovi a Markétce, Figara ve Figarově svatbě, Renata v Maškarním plesu, Tomského v Pikové dámě a další. Patřily mu titulní role například v Rigolettu, Eugenu Oněginovi, Donu Pasqualovi, Falstaffovi a v Bludném Holanďanovi. Z českého repertoáru ztvárnil Vladislava v Daliborovi, Přemysla v Libuši, Bohuše i Purkabího z Jakobína, Prospera v Bouři, Lamingera v Psohlavcích, Martina Avdějiče v české premiéře opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí a další.

Jeho poslední operní rolí byl Jonáš ve Foersterově Bloudovi, naposledy vystoupil na jevišti Velkého divadla jako Čang v Lehárově operetě Země úsměvů 19. června 2004.

Karel Křemenák vystupoval na koncertech po celých západních Čechách, hostoval v řadě českých a moravských operních divadel, jen v Národním divadle v Praze zpíval více než 20 představení. Zemřel v Plzni 19. listopadu.

Eva Barborková snm

Autor článku: ČTK