29.11.2018 09:52

Zemřel herec Lubomír Kostelka

Herec Lubomír Kostelka měl na svém kontě řadu filmových i divadelních rolí. Přestože se jednalo spíše o úlohy menší, byly jich stovky. „Herec rekordman", jak se mu také někdy říkalo, pracoval až do pozdního věku. Během své kariéry si Kostelka vyzkoušel všechny možné žánry. Naposledy se v televizi objevoval jako děda Lubin v Kouzelné školce. Herec, kterého v posledních měsících již velmi trápilo zdraví, zemřel dnes ve věku 91 let.

V hlavní filmové roli se Kostelka poprvé objevil v roce 1969, a to ve snímku Případ pro začínajícího kata režiséra Pavla Juráčka, jedné z nejvýraznějších autorských osobností československé nové vlny. Námětem filmu byla kniha Jonathana Swifta Gulliverovy cesty. Kostelkovým pozdějším typickým filmovým údělem byly ale spíše figurky typu strážného, vrchního nebo recepčního.

Herec si zahrál ve filmech Bouřlivé víno (1976), Což takhle dát si špenát (1977), Fešák Hubert (1984), Krajina s nábytkem (1986), Kačenka a strašidla (1992), Trhala fialky dynamitem (1992), Kuře melancholik (1999), Babí léto (2001), Čert ví proč (2003) nebo například Babovřesky (2013). Kostelka se objevil i v řadě seriálů, k těm nejznámějším patří Bylo nás pět, Život na zámku nebo Ranč U Zelené sedmy.

Narodil se 31. března 1927 v Přerově. Jeho otec pracoval u dráhy, maminka se věnovala ochotnickému divadlu. Měl o dva roky mladšího bratra, který ale předčasně zemřel. Hercem původně být nechtěl, divadlo ho ale zajímalo. Během války se Kostelka vyučil elektrikářem a rozhodující pro jeho další osudy bylo setkání s Vladimírem Menšíkem na brněnské průmyslovce. Stali se nerozlučnými parťáky po desítky let a o jejich kouscích v branži kolovaly legendy.

Kostelka vystudoval JAMU a v roce 1953 získal své první angažmá v Českém Těšíně. Poté hrál v brněnském Divadle bratří Mrštíků a do Prahy ho nalákal právě Menšík, který mu sjednal schůzku u Jana Wericha, jenž v té době šéfoval dnešnímu Divadlu ABC. Krátce také pobyl v Laterně magice a od 60. let se začal věnoval filmu a televizi.

V roce 1999 byl Kostelka nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kuře Melancholik.

Byl dvakrát ženatý. Z druhého manželství měl syna Martina, který se stal úspěšným dětským kardiochirurgem. V poslední době žil doyen tuzemské herecké scény na své chalupě v Kamberku na Benešovsku.

Autor článku: ČTK: Markéta Veselá, ped, mal, foto: Michal Sváček, MAFRA

Zemřel herec Lubomír Kostelka

Zprávy

24.05.2019

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

23.05.2019

Loutkáři slaví 90 let existence UNIMA

První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek.

23.05.2019

České zastoupení na Pražském Quadriennale: mimozemšťané, spartakiáda i netradiční cestovní kancelář

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, které proběhne od 6. do 16. června na pražském Výstavišti, nabídne expozice, projekty a performance ze 79 zemí. Výrazné zastoupení zde má i Česká republika. V rámci hlavní soutěžní části – Výstavy zemí a regionů – se na ostrově Štvanice představí koprodukční projekt CAMPQ, který přenese návštěvníky do mimozemského adaptačního tábora.