22.10.2020 06:59

Zemřel herec Zdeněk Dolanský

Zdeněk Dolanský
(4. 1. 1952  Praha – 20. 10. 2020 Praha)

Divadelní, televizní a filmový herec.

Ačkoliv maminka byla nadšenou divadelní ochotnicí, pro studium herectví se rozhodl až na střední škole inspirován vzorem svého staršího bratra. Na poprvé nebyl přijat, a tak strávil rok jako rekvizitář v Městských divadlech pražských a v Komorním divadle. Další rok už byl na DAMU přijat.

Po absolutoriu (1975) odešel společně s několika spolužáky do Horáckého divadla v Jihlavě, ale po roce musel na vojnu. Následně vystřídal několik krátkodobých angažmá – v Liberci, Olomouci a Příbrami. Delší dobu, přesněji po sedm sezon, zakotvil ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud vedla jeho cesta do pražského Divadla E. F. Buriana, kde zůstal až do jeho zrušení v roce 1991. Poté jej pozval Miloš Horanský do Městských divadel pražských, ale po roce odešel za Karlem Křížem do Divadla Labyrint, kde působil až do jeho zániku v roce 1997 (ztvárnil například postavu Odyssea v Pokořitelích Tróje režiséra Karla Kříže). 

Po jeho zrušení chtěl divadlo opustit, ale tehdejší nový šéf kladenského divadla Petr Svojtka jej přesvědčil, aby nastoupil do Středočeského divadla Kladno, kde byl v angažmá osm let. Odehrál tu řadu rolí komediálního i vážného charakteru, například Scapinova šibalství (Geront), Maryša (Lízal), Lakomec (Harpagon). V sezoně 2013/14 se vrátil do Městských divadel pražských. Na jevišti divadel ABC a Rokoko se uplatňoval především ve středních rolích. Velkou hereckou příležitost dostal v úloze profesora Serebjakova ve Svojtkově inscenaci Strýčka Váni. Ale ztvárnil zde také několik výrazných komediálních postav: A voda stoupá (Profesor Lodegger), Bylo nás pět (Doktor), Romulus Veliký (Zeno Izaurijský), Konkurz (Ředitel). Poslední rolí byl generál Ivolgin v Dostojevského Idiotovi.

Za svůj život ztvárnil v divadle více než sto třicet rozmanitých postav klasického i současného činoherního repertoáru. Na jevištích různých divadel vystupoval bezmála padesát let.

Věnoval se i dabingu (k jeho nejslavnějším dabérským rolím patřila postava kapitána Franka Hollistera v kultovním seriálu Červený trpaslík) a zahrál si i v několika desítkách filmů, televizních pořadů a seriálů. Ve veřejnou známost vešel především účinkováním v seriálech Dobrodružství kriminalistiky, Četnické humoresky, Policie Modrava, Rapl, Život a doba soudce A. K. a Kriminálka Anděl.

Byl dvakrát ženatý, měl tři syny, z nichž jeden – Jan (nar. 1978) – se rovněž věnuje herectví. Společně si zahráli například v Perníkové věži či Expozituře.

Informaci o jeho úmrtí oznámili na sociálních sítích jeho synové, dvojčata Jiří a Jan. Jan Dolanský dodal, že pokud bude možné uspořádat malé rozloučení, například ve spolupráci s Městskými divadly pražskými, pokusí se o to.

Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/zemrel-zdenek-dolansky, foto: archiv ČT