14.07.2020 20:32

Zemřel Jindřich Kabát

Jindřich Kabát
24. 4. 1953 Praha – 14. 7. 2020

Spisovatel, psycholog a vysokoškolský učitel, ministr kultury v první vládě Václava Klause (2. 7. 1992 – 17. 1. 1994).

Vystudoval Filosofickou fakultu UK, obor psychologie se zaměřením na klinickou a sociální psychologii. Studoval i v zahraničí, nejprve v Polsku (tehdy ilegálně), poté prošel jedenácti zahraničními stážemi a studiemi, např. v Paříži, v Londýně či v Illinois. Působil jako klinický psycholog na Lékařské fakultě UK v Praze, v osmdesátých letech přednášel na DAMU, byl také psycholog činohry Národního divadla, vyučoval psychologii umění na FF UK. V devadesátých letech působil jako pedagog působil na Vyšší odborné škole žurnalistiky a na přelomu tisíciletí na Teologické fakultě UK. Vyučoval též na univerzitě ve Virginii a psychopatologii umění a psychologii totalitních režimů na Anglo-americké univerzitě v Praze. V oboru psychologie byl také soudním znalcem. Jeho životní zkušenost zahrnovala kombinaci jdoucí od deseti let klinické praxe na psychiatrické klinice až po účast ve vládě České republiky.

Předtím, než se stal ministrem kultury, působil na Ministerstvu kultury ČR jako první náměstek a zmocněnec vlády pro otázky uprchlíků. Byl také členem mezivládní Komise ministrů vlád ČR a SR, která odpovídala za rozdělení bývalého Československa. Zastával funkci místopředsedy českého výboru UNESCO.

V roce 1994 byl krátce předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jejím členem pak byl do srpna 1998. V letech 1992 až 1994 byl předsedou KDU, po sloučení s ČSL místopředsedou KDU-ČSL.

V kauze České lotynky se dostal až před soud, ten ho ale v roce 2002 zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ministerstvo kultury mělo podle obžaloby za úkol domy pouze spravovat a nemělo oprávnění dát je do zástavy. Soud ale dospěl k závěru, že Kabátovo jednání nebylo trestným činem. (V případu České lotynky šlo o projekt samofinancování kultury z výnosů loterie provozované státem. Prostřednictvím firmy KJD ji provozoval Státní fond kultury, jehož správcem bylo ministerstvo kultury. Fond neměl peníze, a proto si ministerstvo vzalo úvěr 300 milionů korun u Komerční banky. Zaručilo se za něj zástavou domu U Hybernů a Domu U Černé Matky boží. Zástavní smlouvu podepsal právě ministr Kabát. Loterie však zkrachovala a fond musel uhradit úvěr. Téměř 300 milionů bylo zaplaceno ze státního rozpočtu a fond měl tuto část splácet. Za 20 let ale splatil jen asi 30 milionů korun navzdory vlastnictví zmíněných domů. Až v roce 2016 stát fond oddlužil. – pozn. red.)

Vyšly mu knihy Psychologie ve výzkumech kultury (1982), Psychologie komunismu (2011), psychologická novela Groh (2013), Útěk (2014), Nenažraná a jiné texty  (2016), Rok 2112: Tajemství Karla Janečka (2016), kniha pro děti Praslík a Sprejda polodvojčata (2016) či rozhovory s Václavem Malým (2017).

Byl ženatý, měl pět dětí.

Zemřel v rodinném kruhu. O jeho úmrtí informoval veřejnost jeho syn Martin.

Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/