24.02.2022 15:00

Zemřel Jiří Vondráček

Ve středu 23. února ve věku nedožitých 74 let zemřel dlouholetý rozhlasový redaktor, překladatel z polštiny a divadelní a filmový teoretik Jiří Vondráček.

Zanechal po sobě úctyhodné dílo, ať už jako překladatel současných polských dramatiků (např. Ingmara Vilqista, Michala Walczaka, Malgorzaty Sikorske-Miszczuk, Marka Modzelewského, Tadeusze Slobodzianka, Mateusze Pakuly) nebo teoretických divadelně vědných prací (Proměny ikonosféry Henryka Jurkowského, či Divadelní prostor a Druhá divadelní reforma? Kazimierze Brauna). Opomenout nelze ani jeho překlad knihy Anny Bikont My z Jedwabneho. Jeho odborné erudice pravidelně využívaly časopisy Svět a divadlo, Divadelní revue, stejně jako pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni, pro který několik let pomáhal tlumočit inscenace hostujících polských souborů.

Jako člen literární redakce Českého rozhlasu Vltava a později Tvůrčí skupiny Drama a literatura se zabýval především českou a polskou literaturou. Od roku 1990, kdy do Českého rozhlasu nastoupil, vytvořil nebo redakčně připravil stovky literárních pořadů všech formátů: od povídek, přes pořady poezie, četby na pokračování, až po autorské dokumenty či komponované večery věnované nejrůznějším kulturním tématům a událostem. Pro pořad Osudy zaznamenal vzpomínky mnoha českých uměleckých osobností, za všechny jmenujme Vladimíra Justa, Václava Daňka, Jiřího Stivína, Jana Vladislava, Lubomíra Martínka, Ivana Vyskočila, Karla Halouna, Editu Grosmanovou, Ivana Binara, Karola Sidona ...

Za Tvůrčí skupinu Drama a literatura
Vladimíra Bezdíčková, Petr Gojda, Klára Novotná, Petr Turek, Martin Velíšek, Renata Venclová

Pohřeb se bude konat v sobotu 5. března ve 14:00 v kostele Nejsvětější Trojice v Kolíně.

Autor článku: Renata Venclová , autor fotografie: Tomáše Vodňanský

Zemřel Jiří Vondráček