30.10.2021 18:11

Zemřel Miroslav Středa

Ve věku 76 let dnes ráno zemřel divadelní a filmový herec Miroslav Středa. Řadu let působil v pražském Činoherním klubu, naposledy hrál v Městském divadle v Mostě. Ve filmech a v televizi dostával obvykle menší role, jako v seriálu Zdivočelá země. O hercově úmrtí po dlouhé těžké nemoci dnes ČTK informovala jeho manželka Jaroslava Středová.

Středa se narodil v květnu 1945 v Náchodě, kde také jako vyučený seřizovač textilních strojů začal s herectvím v ochotnickém souboru. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění krátce působil Divadle Petra Bezruče v Ostravě, odkud odešel do desetiletého angažmá ve Státním divadle v Brně. Na konci 70. let minulého století přešel do Činoherního klubu v Praze. Naposledy byl v angažmá Městského divadla v Mostě, kde se také na konci roku 2014 s hereckou kariérou rozloučil.

Středa ztvárnil řadu menších rolí také ve filmu či televizi. Zahrál si například ve filmové komedii Buldoci a třešně či v seriálech Sanitka a Synové a dcery Jakuba skláře. Po roce 1989 ho mohli televizní diváci vidět například v seriálu Zdivočelá země. Kromě televize se Středa uplatňoval také v dabingu a rozhlase.

ČTK: dto, jpt


Miroslav Středa byl členem souboru Činoherního klubu v letech 1978-1991.

V inscenaci Zuckmayerova Hejtmana z Kopníku v režii Ladislava Smočka v roce 1980 hrál Hejtmana von Schlettowa, Majora Kesslera, Pokladníka Rosencrantze a Kriminálního inspektora, v Horváthových Povídkách z Vídeňského lesa Zpovědníka (1981), v Gogolových Hráčích Zamuchryškina (1982) a v Canettiho Domě Profesora Konáče (1988). V režii Ivo Krobota vytvořil postavu Tichona Ivanoviče Kabanova v Ostrovského Bouři (1980), Tibia v Mussetových Marianniných rozmarech (1983) a Potapova ve Vampilovově aktovce Metér v Provinčních anekdotách (1987). V roce 1989 ztvárnil Jasperina v Pitvoře Thomase Middletona a Williama Rowleye v režii Vladimíra Kelbla.

Převzato z: https://cinoherniklub.cz/aktualita/miroslav-streda/


Městské divadlo v Mostě zasáhla smutná zpráva o úmrtí bývalého člena činohry Miroslava Středy.

TOVJE V HERECKÉM NEBI

Mnohý z mosteckých divadelních příznivců mohl mít dojem, že herec Miroslav Středa, jenž opustil pozemský život po dlouhé nemoci dne 30. října letošního roku, patřil vždy do uměleckého souboru Městského divadla v Mostě. Tak výrazně se svými rolemi zapsal do dění na mosteckém jevišti a do povědomí zdejšího publika. Ale není tomu tak, i když jeho úplné herecké začátky s mosteckým divadlem spjaty jsou. Ještě dřív, než se stal posluchačem katedry herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, rok praktikoval právě v Divadle pracujících, kam ho přivedla jeho náchodská kamarádka, herečka a výtvarnice Jana Švábová…

Po dokončení studií na Janáčkově akademii byl její čerstvý absolvent Miroslav Středa angažován v brněnské Mahenově činohře. Odtud vedla jeho herecká cesta do pražského Činoherního klubu, kde se po boku řady výjimečných talentů moderního českého divadla podílel na svébytné dramatické tvorbě. Kromě divadla se věnoval účinkování ve filmu a v televizi. Významným hereckým počinem bylo jeho pravidelné působení v dabingu, kde svým osobitým hlasovým projevem zastupoval dlouhou řadu vynikajících zahraničních herců…

V Mostě se Miroslav Středa po dlouhé době znovu objevil až na začátku sezony 1996–1997, kdy byl režisérem Břetislavem Rychlíkem přizván na herecké práci na inscenaci jeho dramatizace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Od té doby byl buď jako host, nebo jako stálý člen uměleckého souboru obsazován do výrazných dramatických postav a přispíval tak k vysoké úrovni herectví na moderním mosteckém jevišti…

Z pestré plejády Miroslavem Středou v Mostě vytvořených postav připomeňme aspoň některé: Stavinohu v Bidýlku, Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše, Kozlíka v Markétě Lazarové, Lautnera v Kladivu na čarodějnice… a ještě něco! Mirek miloval létání. Měl svůj bezmotorový letoun a na nebi v něm strávil šťastné chvíle. Věřme, že tam teď je. Na tom hereckém i leteckém. My všichni, kteří jsme ho měli rádi jako kamaráda i jako kolegu, tomu věříme!

Vlastimil Novák / dramaturg a bývalý umělecký šéf mostecké činohry

Autor článku: ČTK, produkce@divadlo-most.cz, https://cinoherniklub.cz/aktualita/miroslav-streda/