29.04.2021 23:28

Zemřel Petr Císař

Petr Císař
(16. 1. 1978 Brno – 23. 4. 2021 Brno)

Operní zpěvák (barytonista), bývalý člen sboru a sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

V roce 2000 absolvoval Janáčkovu akademie múzických umění v Brně, obor činoherní herectví. Zpěv studoval soukromě – nejdříve v Bratislavě u profesorky Dagmar Livorové, později u tenoristy Petera Svenssona ve Vídni. V roce 2002 se stal členem operní souboru Národního divadla Brno. Nastudoval zde mnoho rolí světového i českého repertoáru, například Papagena (Mozart – Kouzelná flétna), Pinga (Puccini – Turandot), Falkeho (Strauss – Netopýr), Moralese (Bizet – Carmen), Haraštu (Janáček – Příhody lišky Bystroušky), Lovce a Hajného (Dvořák – Rusalka), Vervu (Janáček – Osud) a další.

Spolupracoval rovněž s Komorní operou Brno (Papageno v Kouzelné flétně, Mudroch v Janáčkově jednoaktovce Počátek románu) a s Moravským divadlem Olomouc (Adolf z Harasova v Dvořákově Jakobínovi, Francois Villon v operetě Rudolfa Frimla Král tuláků). V září 2013 debutoval v německém Augsburgu, když vystoupil spolu s ostatními sólisty na galakoncertu při příležitosti 200. výročí narození Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera. Od října 2014 hostoval i v pražském Národním divadle v roli Moralese v Bizetově Carmen.

O jeho úmrtí v úterý informovalo na svém facebooku Národní divadlo Brno (zde).

Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 30. dubna ve tři čtvrtě na tři odpoledne v obřadní síni brněnského krematoria.

Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/zemrel-petr-cisar /Pro i-DN zpracoval hul/

Zemřel Petr Císař

Zprávy

13.05.2021

Registrujte se na dvě odpoledne prezentací, diskusí, praktických návodů a interaktivního programu věnovaného evropskému divadelnímu publiku

Audience Segmentation System in European Theatres (ASSET) je mezinárodní projekt podpořený programem Kreativní Evropa. Zaměřuje se na rozvoj kapacit divadel v oblasti výzkumu a práce s publikem. Závěrečnou mezinárodní online konferenci s názvem V hlavní roli publikum pořádá Katedra produkce DAMU ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a partnery z pěti evropských zemí. 

11.05.2021

Výstava Josef Svoboda – scénograf prodloužena do 29. 8. 2021

Výstava, připravená ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Josef Svoboda – scénograf, obsáhne v chronologickém přehledu sled Svobodových divadelních realizací, které doprovodí výběr z autorova obsáhlého archivu – kresby, studie a makety. V samostatných výstavních celcích přiblíží expozice klíčová témata Svobodovy scénografické tvorby: práci se světlem, se zrcadly, fenomén schodiště, nebo ve své době jedinečné novátorské využití moderních technologií.

11.05.2021

Součástí unikátní československé online databáze ACTORSMAP je už přes 1 000 herců

ACTORSMAP je největší profesionální herecká databáze, která na jednom místě přehledně představuje české a slovenské herce, herečky a herecké agenty. Když ACTORSMAP v lednu 2020 z iniciativy agentur OF AGENCY, LaK Produkce, Reset Actors, More Than Stars, Myrnyx Tyrnyx vznikala, měla v portfoliu 142 umělců. Dnes je jich přes 1 000! A zájemců o služby ACTORSMAP stále přibývá.  Stejně jako nápadů, jak databázi dále rozvíjet a zdokonalovat.