29.03.2007 00:00

Zemřel překladatel Břetislav Hodek

V neděli 18. března zemřel ve věku 82 let anglista Břetislav Hodek, spoluautor (s Karlem Haisem) původně trojsvazkového Velkého anglicko-českého slovníku, důkladný znalec a překladatel Williama Shakespeara a řady dalších autorů, například Ray Cooneyho, R. L. Stevensona, Grahama Greena či Petera Ustinova. Sám psal divadelní i rozhlasové hry a detektivní romány.

Břetislav Hodek (narozen 24. května 1924, zemřel 18. března 2007), anglista, překladatel, spisovatel.
Středoškolská studia absolvoval zčásti na Prague English Grammar School a zčásti na reálném gymnáziu v Praze. Na Karlově univerzitě vystudoval anglistiku a divadelní vědu (1950; disertační práce na shakespearovské téma). Tři roky byl zaměstnán jako redaktor v nakladatelství Vyšehrad. Po jeho zrušení byl referentem Hudební a artistické ústředny. Od r. 1954 pracoval v nakl. Artia - zprvu jako redaktor hudebního oddělení, později jako šéf redakce populárně naučné literatury. V r. 1967 přešel do ČSAV, kde s dr. Karlem Haisem vytvořil dosud nejrozsáhlejší anglicko-český slovník.
Celoživotním zaměřením byl překladatelem (W. Shakespeare, B. Jonson, F. Beaumont, R. L. Stevenson, W. M. Thackeray, G. B. Shaw, G. Greene, CH. Fry, L. Lee, R. Cooney, P. Ustinov aj.). Jeho naléháním byly na české profesionální jeviště poprvé uvedeny Shakespearovy hry Konec vše napraví, Jindřich Pátý a Perikles, dvě komedie Shakespearova současníka Bena Jonsona Alchymista a Volpone, anonymní alžbětinská tragikomedie Arden z Fevershamu, Rytíř hořící paličky alžbětinců Beaumonta a Fletchera, Congrevova, Láska za lásku a dvě dramata současného básníka Christophera Frye Dáma není k pálení a Příliš hojný fénix. Hodek je m.j. též autorem tří rozhlasových her (Konec milosrdného Samaritána, Tvůrce hry a Němá smrt), studií Na okraj Hamleta a Vraždy na dobrou noc, tří detektivních románů (Kočka, Kocouři, Případ dávno mrtvých kanonýrů), sborníku Shakespeare a moderní jeviště a monografie Shakespeare: kronika hereckého života.

Překlady Břetislava Hodka zastupuje DILIA.

matasek@dilia.cz  

Autor článku: Informace z divadel