21.01.2013 18:37

Zemřel řecký dramatik a spisovatel Pavlos Matesis

V neděli 20. ledna 2013 v ranních hodinách zemřel ve věku 80ti let významný řecký spisovatel, překladatel a dramatik Pavlos Matesis.

Na divadle se poprvé uvedl r. 1967 dramatem Obřad, za něž dostal Státní divadelní cenu. Z jeho prozaického díla je nejznámější Psí matka, která se dočkala padesáti reedic a mnoha překladů včetně českého. V Čechách je Matesis známý rovněž z překladů románů Starý dnůMyrtos, ale hlavně z jevištního monologu Psí matka od Pavla Kohouta inspirovaného Matesisovým románem, který v Divadle Na Prádle (premiéra 16. 4. 2008) vedla Marie Málková. (http://www.kavarna.hostbrno.cz/cs/seznam-clanku/psi-matka-na-scene)

Nutno dodat, že to byla to právě Kohoutova adaptace, která Matesise přivedla k vlastní dramatizaci románu zásadně odlišné od Kohoutovy: na jevišti se vyskytuje až 11 postav a vytváří tak dojem, že Pavlos Matesis převedl na divadelní scénu svůj román v téměř nezměněné podobě. Na Nové scéně Národního Divadla v Aténách měla tato hra premiéru 6. 4. 2010 a reprízovala se po celý měsíc téměř denně.

Neopomenutelná je také Matesisova překladatelská činnost: do řečtiny přeložil dramata Slawomira Mrozka, Williama Shakespeara, dále díla Williama Faulknera, Stendhala, Margaret Atwoodové, Harolda Pintera, Henrika Ibsena, Antonina Artauda, Beaumarhaise, Alaina Fourniera aj. a také ze starořečtiny většinu her Aristofanových.


Pavlos Matesis se narodil se roku 1933 ve vesnici Divri na Peloponésu. Studoval divadelní vědu – obor herectví, hudbu – obor hra na violu a cizí jazyky: angličtinu, francouzštinu a španělštinu. V letech 1963 – 1964 vyučoval herectví na Σχολή Κινηματογράφου /Τηλεόρασης ΛΥΚΟΥΡΓΟΥ ΣΤΑΥΡΑΚΟΥ – Filmové škole Lykurgu Stavraku. V letech 1971 – 1973 byl také pomocným dramaturgem Národního Divadla. V letech 1974 – 1976 napsal a režíroval 2 televizní seriály (YENED) a psal články pro Floor Show. Je autorem celkem 12 próz a 13 divadelních her, z nichž se jich 11 hrálo v Národním Divadle. Rozloučení s ním se uskuteční ve středu 22. ledna na athénském hřbitově Papagu.

Autor článku: Pavlína Šípová

Zemřel řecký dramatik a spisovatel Pavlos Matesis