23.11.2017 12:48

Zemřel ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky

Ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky zemřel včera ráno v Londýně ve věku pětapadesáti let na následky nádorového onemocnění.

Dmitri Hvorostovsky
(16. 10. 1962 - 22. 11. 2017)

Dmitri Hvorostovsky se narodil v sibiřském Krasnojarsku, kde se začal věnovat studiu zpěvu na konzervatoři pod vedením profesorky Jekatěriny Jofel. Po pěti letech studia nastoupil v roce 1985 do opery v Krasnojarsku jako pěvec.

V krasnojarské opeře debutoval rolí Marulla v díle Giuseppe Verdiho Rigoletto. Poté vyhrál první ceny v Glinkově operní soutěži v SSSR, v roce 1988 na soutěži v Toulouse a roku 1989 v prestižní pěvecké soutěži ve velšském Cardiffu (Cardiff Singer of the World Competition).

Od roku 1990 začal Chvorostovskij vystupovat v předních operních domech světa, zvláště jako interpret rolí v operách Mozarta a Verdiho. Jeho repertoár obsahoval mj. Mozartovy opery Figarova svatba (hrabě Almaviva) a Don Giovanni (titulní role) a početné Verdiho opery jako Don Carlo (Rodrigo Posa), La traviata (Giorgio Germont), Il Trovatore (hrabě Luna), Rigoletto (titulní role), Simon Boccanegra (titulní role), Ernani (Carlo) a Maškarní ples(Renato). Zpíval také titulní roli v Čajkovského Evženu Oněginovi (např. 2013 ve Vídeňské státní opeře) nebo Valentina v Gounodově Faustovi a Markétce.

Vystupoval například na scénách jako jsou Royal Opera House (Covent Garden) v Londýně, Metropolitní opera v New Yorku, Teatro alla Scala v Miláně, Vídeňská státní opera, Bavorská státní opera v Mnichově a Pařížská opera (dříve Palais Garnier, nyní Opéra Bastille). Spolupracoval se známými dirigenty – Valerijem Gergijevem, Jamesem Levinem, Bernardem Haitinkem, Zubinem Mehtou a také s již zemřelými Claudiem Abbadem a Lorinem Maazelem.

Významnou složkou repertoáru Dmitrije Chvorostovského byl vedle operního zpěvu rovněž komorní zpěv – písně Rachmaninova, Čajkovského, Musorgského, Rimského-Korsakova nebo Sviridova. Na klavír ho často doprovázel estonský klavírista Ivari Ilja.

Od roku 1994 žil v Londýně.

Vystoupil několikrát v přímém přenosu Live in HD z Metropolitní opery (Evžen Oněgin - titulní role, dále 2011 Trubadúr - Luna, 2012 Ernani - Carlo, 2012 La traviata - Giorgio Germont). V sezoně Metropolitní opery 2012/2013 vystoupil jako Renato v Maškarním plese (Live in HD) a jako Rodrigo Posa v Donu Carlovi.
V létě 2015 zveřejnil informaci, že má nádor na mozku. V prosinci 2016 oznámil přerušení umělecké činnosti v opeře ze zdravotních důvodů.

http://hvorostovsky.com/

Autor článku: Převzato z: https://cs.wikipedia.org/

Zemřel ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky

Zahraniční divadlo

22.11.2021

Pražské křižovatky přivezou country operu v podání oceňované americké skupiny Nature Theater of Oklahoma

Pražské křižovatky přivezou v prosinci úplně první operu legendární newyorské skupiny Nature Theater of Oklahoma. Burt Turrido: An Opera bude uvedena v neděli 5. a v pondělí 6. 12. od 18.00 na Nové scéně Národního divadla. Režisérská dvojice Kelly Copper a Pavol Liska odvážně rozebírá tradiční struktury a formy operního žánru, aby je poskládala do nového tvaru – a to s velkou dávkou humoru.

15.11.2021

Louskáček v podání londýnského baletu přinese vánoční příběh na plátna kin

Balet Louskáček, oblíbený v době Vánoc, je jedním z nejúžasnějších způsobů, jak objevit kouzlo baletu. Příběh čarovného štědrovečerního dobrodružství holčičky Klárky v podání baletky Isabelly Gasparini doprovází jiskřivá hudba Petra Iljiče Čajkovského, a tančí dokonce i cukrovinky! Ve výjimečně oblíbené baletní klasice můžete spatřit celý soubor Královského baletu a nechat se v předvánočním období zavést do Sněhové země a Království sladkostí.

10.11.2021

Světová novocirkusová show pro celou rodinu. Australští akrobaté na evropském turné vystoupí i v Praze na Jatkách7

Holešovická Jatka78 budou hostit slavné akrobaty Gravity & Other Myths z Austrálie. Cenami ověnčená, hravá a ničím nepřikrášlená podívaná A Simple Space připraví pražským divákům porci špičkového světového nového cirkusu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště.