18.07.2021 23:09

Zemřel slovenský herec Milan Lasica

Milan Lasica
(3.2.1940- 18.7.2021)

Slovenský herec Milan Lasica, který dnes ve věku 81 let zemřel, bavil několik desetiletí diváky jemným a inteligentním humorem. Proslul rovněž jako mistr improvizace, byl také režisérem, zpěvákem a vedl divadelní Studio L+S.

Jako herec se Lasica proslavil zejména ve dvojici s Juliem Satinským, který zemřel v roce 2002. Spolu patřili k oblíbeným komikům po čtyři desetiletí a vytvořili celou řadu nezapomenutelných představení, včetně slavného kabaretního programu Ktosi je za dverami a her Deň radosti, Náš priateľ René či Jubileum. Spolu si tito milovníci ironie a improvizovaného dialogu zahráli i v několika filmech, mimo jiné Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Tři veteráni, Utekajme, už ide! či Vážení přátelé, ano.

Milan Lasica se narodil 3. února 1940 ve Zvolenu, ale vyrostl v Bratislavě, kde vystudoval dramaturgii na Vysoké škole múzických umění (VŠMU). V 60. letech pracoval jako dramaturg Československé televize, poté byl několik let členem Divadla Na korze a v 70. letech působil na Nové scéně v Bratislavě. V 80. letech se stal uměleckým šéfem Štúdia S, které se v roce 1999 přejmenovalo na Štúdio L+S.

Před kamerou debutoval Lasica v roce 1961 v psychologické sondě do života posluchačů divadelní fakulty Vždy možno začať režiséra Jána Lacka a od té doby vytvořil několik desítek rolí, z těch novějších například ve filmu a seriálu Saturnin, komedii Výchova dívek v Čechách, adaptaci Hrabalova Obsluhoval jsem anglického krále či filmu Hanele. V posledních letech si zahrál i v televizním detektivním seriálu Kriminálka Staré město.

Lasicovou velkou láskou byla hudba. Texty psal i pro svou první ženu, herečku a zpěvačku Zoru Kolínskou, pro Hanu Hegerovou či Petera Lipu. Nazpíval alba starých evergreenů, vydal též album se zpěvákem Richardem Müllerem a vystupoval s orchestrem Bratislava Hot Serenades.

Milan Lasica, jemuž v roce 2003 prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy, byl čtyři desetiletí ženatý s herečkou a později diplomatkou Magdou Vášáryovou, s níž měl dvě dcery Hanu a Žofii.

Autor článku: ČTK, foto převzato z: https://www.facebook.com/ministerstvokulturycr