15.02.2006 00:00

Zemřel televizní a rozhlasový režisér a herec Karel Pech

PRAHA 15. února (ČTK) - Ve věku 88 let 14. února v Praze náhle zemřel televizní a rozhlasový režisér, herec, scenárista, dramaturg a pedagog Karel Pech. "Zemřel zřejmě na následky mozkové příhody," řekla ČTK jeho neteř Radmila Korhoňová.

Podle Korhoňové byl Pech až do smrti vitální a aktivní. "Stále měl spoustu nápadů, nyní se chystal na internetu publikovat své povídky," uvedla. Pech také ještě donedávna spolupracoval s Českým rozhlasem.

Karel Pech (původním jménem Antonín Pech) se narodil 18. května 1917. Vystudoval reálné gymnázium v Praze, od roku 1946 začal spolupracovat s tehdejším Československým rozhlasem. Byl například režisérem cestopisných reportáží Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Po roce 1948 působil také více než dvacet let jako herec Národního divadla.

S Československou televizí Pech spolupracoval od začátku jejího vysílání v roce 1953; jejím zaměstnancem byl v letech 1969 až 1979. V polovině 70. let natáčel společně s japonskou bohemistkou Šimako Muraiovou pořady o Japonsku; byl autorem řady zejména publicistických televizních seriálů.

Za své zásluhy o televizi se Pech stal členem její Dvorany slávy. Řadu let také vyučoval na FAMU i na fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Poslední rozloučení se uskuteční 23. února od 11 hodin na bubenečském hřbitově v Praze.

Jiří Janda rot

Autor článku: ČTK