13.12.2021 16:08

Zemřel Tomáš Kolomazník

TOMÁŠ KOLOMAZNÍK
(15. října 1977 – 13. prosince 2021)

V pouhých 44 letech zemřel po dlouhé těžké nemoci herec Tomáš Kolomazník.

Absolvent herectví na Pražské konzervatoři zahájil svou profesní dráhu ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde si během let 1999 až 2005 zahrál mezi jinými Čapkova Loupežníka, Števu v Její pastorkyni Gabriely Preissové nebo d´Artagnana ve Třech mušketýrech podle Alexandra Dumase st.

Od roku 2010 působil v Západočeském divadle v Chebu, kde se zapsal do srdcí diváků v rolích nejrůznějších charakterů i žánrů. Připomeňme jeho Göringa v Goldflamově sarkastické komedii Doma u Hitlerů, Prvního tučňáka v Hubově apokryfní hříčce V osm u Archy nebo Alexandra Veršinina ve Třech sestrách A. P. Čechova. Brzy se stal předním členem souboru, na jehož hereckých schopnostech se stavěl repertoár. Z jeho hlavních rolí jmenujme Richarda Hannayho z hitchcockovské klauniády Richarda Beana Třicet devět stupňů, Uliho ze semaforského muzikálu Dobře placená procházka, Demetria v Shakespearově Snu noci svatojánské nebo Shapiru ve stejnojmenné hře Karola Sidona. Vrcholem jeho tvorby se stala titulní role v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, za jehož ztvárnění získal tři roky po sobě diváckou cenu Zlatý Albrecht za nejpůsobivější herecký výkon sezóny.

V roce 2015 musel z důvodu dlouhotrvajících zdravotních problémů soubor opustit, ale i poté s chebským divadlem spolupracoval jako host. Také v tomto období vytvořil několik nezapomenutelných rolí, mezi jinými krále Derama v Gozziho Králi jelenem, Pierra Garauda v komedii Jméno nebo Kleanta v Molièrově Tartuffovi. V této roli ho také diváci mohli vidět v říjnu tohoto roku na jevišti naposledy.

Předčasným odchodem Tomáše Kolomazníka ztratil divadelní svět nesmírně talentovaného a pracovitého herce proměnlivého výrazu s neobvyklým citem pro práci s veršem. Kolegové z chebského divadla na něj budou s láskou vzpomínat jako na oblíbeného kolegu a kamaráda. Rodině a pozůstalým vyjadřujeme hlubokou soustrast.

Autor článku: Martina Pokorná