04.09.2007 00:00

Zemřela dlouholetá sólistka plzeňského baletu Jana Heyduková

Plzeň 4. září (ČTK) - Deset dnů po svých 66. narozeninách zemřela dlouholetá sólistka plzeňského baletu Divadla J.K.Tyla v Plzni (DJKT) Jana Heyduková, rozená Illeková. Do paměti plzeňských diváků se zapsala jako Dobrá víla v Čajkovského Spící krasavici i v Prokofjevově Popelce, Princezna v Pohádce o Honzovi, Kitty v Anně Kareninové nebo například Mášenka v Louskáčkovi. Heyduková, která od roku 1988 vyučovala jevištní pohyb na pěveckém oddělení Konzervatoře v Plzni, zesnula ve čtvrtek. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Eva Ichová.

Do světa tance vstoupila Heyduková jako žačka baletní školy Zdenky Zabylové, žákyně slavného Augustina Bergera. V roce 1961 vystudovala Taneční konzervatoř v Praze. "V témže roce nastoupila do angažmá v Plzni a během dvou let se propracovala do sólistického ansámblu DJKT, kde působila s dvouletou pauzou až do roku 1984," uvedla Ichová.

V letech 1967 až 1969 vystupovala jako členka souboru Laterny magiky v programu světové výstavy Expo 67 v Montrealu a zúčastnila se zájezdu do Texasu. "Poté se vrátila do Plzně a svému mateřskému souboru zůstala věrná až do ukončení aktivní taneční dráhy," dodala Ichová. Diváci si ji pamatují například jako Dobrou vílu v Čajkovského Spící krasavici i v Prokofjevově Popelce. "Z vrcholných rolí klasického repertoáru ztvárnila tragickou postavu Giselle, která snad nejvíce odpovídala jejímu lyrickému typu i naturelu," dodala Ichová.

K nejmilejším postavám plzeňské sólistky patřila Viktorka ze stejnojmenného baletu Zbyňka Vostřáka, představila se i v dalších titulních rolích - Vostřákově Sněhurce a Ptáku Ohnivákovi Igora Stravinského.

Po odchodu z divadla vedla sportovní gymnastky v tréninkovém středisku mládeže. Od roku 1984 pracovala v tanečním oboru Lidové školy umění a od roku 1988 vyučovala jevištní pohyb na pěveckém oddělení Konzervatoře v Plzni.

brb fcz

Autor článku: ČTK