19.11.2007 00:00

Zemřela emeritní prorektora a pedagožka JAMU Doc. Marie Mrázková

Janáčkova akademie múzických umění v Brně (JAMU) s hlubokou lítostí oznamuje, že v plné tvůrčí svěžesti po krátké těžké nemoci dne 12. listopadu 2007 zemřela ve věku 87 let Doc. Marie Mrázková, česká umělkyně, emeritní prorektorka a pedagožka JAMU.

Narodila se 7. srpna 1920 v Olšanech. Již v rámci středoškolských studií se věnovala tanečnímu umění a své mimořádné pedagogické schopnosti uplatnila na brněnské Státní konzervatoři a posléza jako odborná asistentka a docentka pohybové výchovy na Janáčkově akademii můzických umění. Za svého působení na JAMU ovlivnila několik hereckých generací. Významným impulzem pro její tvůrčí směrování bylo osobní poznání, studium a rozvíjení metod ženevského profesora J. É. Dalcroze. Její umělecké působení v oblasti choreografie, herecké a pohybové spolupráce zanechalo v desítkách inscenací hluboké stopy na předních scénách v Brně, Praze a Bratislavě, v zahraničí a mnoha dalších. Při častém působení v zahraničí si vydobyla vysoké mezinárodní renomé. Bratislavští herci vzpomínají s láskou na spolupráci s Marií Mrázkovou v normalizačních letech, kdy byla zbavena funkce prorektorky a pedagožky na JAMU a uchýlila se do slovenského azylu. Po roce 1989 se vracela na Divadelní a Hudební fakultu JAMU jako inspirativní pedagogická osobnost, obdařená zkušeností, uměleckou i lidskou moudrostí, živým a laskavým vztahem ke studentům i kolegům.

Mše svatá s posledním rozloučením se uskuteční v sobotu dne 24. 11. 2007 ve 12 hodin v katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově v Brně.

Zdroj: pavol.juras@centrum.cz

Autor článku: redakce