07.03.2023 13:12

Zemřela herečka Ivana Hloužková

Ivana Hloužková
6. 6. 1960 Valtice – 6. 3 2023 Brno

Hluboce lidská a výjimečně poctivá, oceňovaná a milovaná, i taková byla zesnulá brněnská herečka Ivana Hloužková

V pondělí 6. března v nedožitých třiašedesáti letech zemřela legendární brněnská herečka Ivana Hloužková. Pověstně pracovitá, kolegy i odbornou kritikou oceňovaná a svými diváky milovaná herečka spojila celý svůj profesní život s Divadlem Husa na provázku, v němž během čtyř dekád svého působení nezaměnitelným způsobem ztvárnila role ve více než sto třiceti inscenacích. Ivana Hloužková byla nositelkou dvou Cen Alfréda Radoka, Ceny divadelní kritiky i Ceny města Brna a dávno platila za součást kulturní DNA jihomoravské metropole.

„S Ivanou Hloužkovou vstupoval na jeviště cit pro nadsázku a grotesknost lidské existence, pro divadlo s velkým D. Postavy, jimiž zabydlovala své milované Brno, dýchaly lidskostí a humorem. A právem zdomácněly v srdcích diváků. Její poctivost a nasazení byly strhující, v obojím nasazovala laťku, k níž s obdivem vzhlížely generace kolegů. Byla fenomenálně nesmlouvavá k sobě a velkorysá k druhým. Oddaná divadlu a divákům. Statečná a houževnatá. S hrdou pokorou a pokornou hrdostí svá. Byla srdcem Provázku hlasitě bijícím pro druhé. Vzpomínka na jeho tlukot zůstává a zavazuje všechny, kdo měli štěstí Ivanu znát,“ uvedl umělecký šéf Divadla Husa na provázku Martin Sládeček.

Poslední rozloučení s Ivanou Hloužkovou proběhne v kruhu její milované rodiny a nejbližších přátel. Domovské Divadlo Husa na provázku jí pak v pátek 10. března od 19.00 věnuje představení Don Quijote v režii Jana Mikuláška, kde Ivana Hloužková původně nezapomenutelným způsobem ztvárnila roli Dulciney. Po představení bude od 22.00 na dvoře divadla prostor k uctění její památky květinou či svíčkou. V neděli 23. dubna pak divadlo plánuje věnovat Ivaně Hloužkové samostatný vzpomínkový večer.

IVANA HLOUŽKOVÁ - životopis

Autor článku: Nikol Hlávková