25.05.2021 12:28

Zemřela výtvarnice Ivana Brádková

Ivana Brádková
27. února 1965 – 24. května 2021

DAMU dnes s lítostí přijala zprávu o smrti doc. MgA. Ivany Vohlídalové – Brádkové.

Naše dlouholetá kolegyně, pedagožka DAMU, která se věnovala na Katedře scénografie výuce oboru kostým a maska, zemřela včera dne 24. května 2021.
Patřila k nejvýraznějším současným kostýmním a scénickým výtvarnicím, věnovala se jako kurátorka přípravě řady výstav v Čechách i v zahraničí, především v oblasti „Art brut“ se spolkem ABCD, jehož byla spoluzakladatelkou a místopředsedkyní.

Navrhla více než tři stovky především kostýmních výprav pro divadlo, film a televizi. Spolupracovala s většinou českých profesionálních divadel, nejvýraznější byla její spolupráce s režiséry M. Langem, L. Engelovou, M. Horanským, K. Brožkem, J. Deákem, J. Kališovou nebo R. Meluzínem. Zúčastnila se výstav Pražské quadriennale a Salónu scénografie.

V letech 1997- 2016 se věnovala na Katedře scénografie DAMU výuce studentů oboru kostým a maska, svým entusiasmem a úžasným vztahem ke studentům působila na výchovu celé řady kostýmních výtvarníků a výtvarnic, kteří byli ovlivněni jejím poutavým viděním světa. Dokázala na studenty přenést jedinečný způsob hledání osobité citové i významové podstaty dramatické postavy, aby v nich podnítila schopnost podpořit celkovou interpretaci inscenace. Studenti u ní nalézali nebývalou osobní podporu a vstřícnost. Roku 2005 se habilitovala na DAMU docentkou.

Ačkoliv již několik let na naší škole nepůsobila, přesto její vklad do vysokého uměleckého školství je zcela nezapomenutelný. Její jedinečné dílo i osobnost nebudou zapomenuty.
Čest její památce.

Převzato z: https://www.facebook.com/DAMU.DivadelnifakultaAMU

Poslední rozloučení se uskuteční v kruhu nejbližších 1. června 2021 ve 14:40 hodin v Malé obřadní síni v Praze - Strašnicích.

 

Zemřela výtvarnice Ivana Brádková

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.