17.02.2020 11:13

Zemřela Zdenka Kareninová

(1. 3. 1930 Praha – 15. 2. 2020 Praha)

Dlouholetá sólistka brněnské Janáčkovy opery a nositelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství v opeře.

Vystudovala zpěv na pražské konzervatoři u svého budoucího manžela Konstantina Karenina, následně Akademii múzických umění. V letech 1956 až 1959 byla sólistkou Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a v roce 1959 se stala sólistkou nově vzniklého operního souboru Jihočeského divadla.

V brněnské opeře nejdříve několikrát hostovala, například jako Senta ve Wagnerově Bludném Holanďanovi nebo jako Ortruda v Lohengrinovi. V roce 1967 se stala členkou souboru Janáčkovy opery a brzy jednou z jeho nejobsazovanějších sólistek. Pro svůj krásně zbarvený hlas s velkým rozsahem byla vynikající představitelkou nejen rolí českého repertoáru, její doménou byly i role světové. Brzy se stala jednou z nejobsazovanějších sólistek. Zhostila se například titulní role Pucciniho Turandot, opery, která v Brně předtím nebyla hraná pětatřicet let.

Velké úspěchy sklízela i jako Libuše, Vendulka v Hubičce, Milada v Daliborovi či Šárka ve stejnojmenné Janáčkově opeře.Zpívala i v rolích světového repertoáru, například Aidu, Alžbětu v Donu Carlosovi či Leonoru ve Fideliovi. S brněnským jevištěm se rozloučila v roce 1989 rolí Anežky ve Smetanových Dvou vdovách. Své zkušenosti pak dál předávala mladým pěvcům na brněnské JAMU a později na pražské DAMU.

V roce 2015 převzala cenu Thálie za celoživotní mistrovství v opeře.

Zemřela ve svém bytě v noci z pátku na sobotu, ve spánku a za přítomností svých blízkých. O jejím úmrtí informovala veřejnost její dcera, překladatelka Anna Kareninová.

Autor článku: Převzato z: https://www.divadelni-noviny.cz/

Zemřela Zdenka Kareninová

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.