29.09.2021 11:36

Zkrocení zlé ženy v Divadle pod Palmovkou v ryze pánském obsazení

Pod vedením ředitele a režiséra Michala Langa vznikla klasická komedie Williama Shakespeara tak trochu neklasicky. V hlavních rolích uvidíte Ondřeje Veselého (Petruccio), Jakuba Albrechta (Kateřina) a Adama Vaculu (Bianca). Premiéra v pátek 24. září skončila ovacemi ve stoje a nekončícím potleskem.

Režisérský koncept je pro současnou tvorbu trochu výjimečný, ale je inspirován právě Shakespearovskou dobou, kdy i ženské role hráli muži. Avšak důvodů, proč jsou na jevišti jen muži, je více. A protože se jedná opravdu o divokou pánskou jízdu, mohou se diváci těšit na neskutečný zážitek v originálních kulisách. Mnohé situace obecenstvo překvapí a pobaví, což se potvrdilo na páteční premiéře.

„Je to vlastně tak, že si ti pánové představují, jaké by ženy měly být. Samozřejmě je to hráno a myšleno v nadsázce, nejde nám o nějakou transhow. Jde jednoduše o to, že naši herci hrají ženy, jako kdyby jimi opravdu byli,“ říká režisér Michal Lang a dodává: „Bylo by zavádějící tu hru dělat tak, aby Petruccio mučil ženu ve druhé půlce hladem a nevyspáním, a proto jsme se rozhodli pro nadsázku. Už jen během zkoušení byla velká zábava a na premiéře se ukázalo, že divákům se to líbí. Mám z toho velkou radost.“

Kateřinu představuje člen hereckého souboru Divadla pod Palmovkou a držitel Ceny divadelní kritiky 2019 za titulní roli v inscenaci Bezruký Frantík Jakub Albrecht, který o své roli říká: „Zpočátku je to taková smutná ženská duše, neumí jednat s chlapy, ale hledá lásku jako každý. Možná jen trochu zvláštním způsobem,“ a ke studiu své role dodává: „baví mě hledat, kdy ženy nedokážou tnout jen tím, že zakřičí, ale tím, že jsou ironické, tím že se podívají a zeptají se: opravdu to myslíš vážně?, a tato poloha mě baví.“

Na inscenaci Zkrocení zlé ženy v překladu profesora Martina Hilského se podíleli Iva Klestilová (dramaturg), polské duo Maćko Prusak (choreografie) a Miroslaw Kaczmarek (scéna a kostýmy), Sebastian Lang (hudba) a o jevištní mluvu se postarala Regina Szymiková. A že byl jazyk perfektně zvládnutý, potvrdilo na premiéře i nadšení samotného profesora Martina Hilského.

O tom všem svědčí i reakce divačky, která přistála na divadelním Facebooku: "Myslím, že Shakespeare se dnes výborně bavil. Nemám moc ráda klasiku v moderním hávu, ale tohle provedení je plné dobrých režijních nápadů, výborné muziky, scény, choreografie a výtečných hereckých výkonů...Prostě prima kus na pobavení s nečekanou pointou." Vypadá to, že inscenace má našlápnuto na divácký hit!

Nápaditá moderní scéna, skvělá muzika, čistý Shakespearovský humor a také neuvěřitelné kostýmy, v čele s vysokými podpatky, flitry, to je Zkrocení zlé ženy v Divadle pod Palmovkou. První reprízu uvede divadlo ve středu 29. září, na další představení se diváci mohou těšit 29. října a 10. listopadu. Informace o představení na www.podpalmovkou.cz.

Autor článku: Markéta Hanušová

Zkrocení zlé ženy v Divadle pod Palmovkou v ryze pánském obsazení

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.