30.11.2005 00:00

Zlínská radnice dokončí v příštím roce opravu baťovské Malé scény

ZLÍN 30. listopadu (ČTK) - Zlínská radnice dokončí v příštím roce kompletní rekonstrukci památkového objektu Malá scéna, který pochází z baťovské éry. Radní uvolnili na opravy nezbytných 40 milionů korun z rozpočtu. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Irena Ondrová.

Objekt nyní využívají zejména divadelníci a žáci základní umělecké školy. Jedna z významných dochovaných baťovských památek ve městě vznikla v roce 1936 jako Obchodní a společenský dům podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka.

S opravami Malé scény začalo město již dříve, v posledních letech byla již částečně opravena fasáda a repasována okna. Letos se začala budovat přístavba ke stávajícímu objektu, ve které bude sklad kostýmů a kulis, šatny pro herce, sociální zařízení a strojovna vzduchotechniky.

V příštím roce se počítá s úpravami interiéru, například odhlučněním nebo položením nových podlah. Měl by vzniknout i nový sál pro taneční obory umělecké školy. Zachována zůstane prodejna potravin, kterou využívají zejména obyvatelé z okolí, a malá kavárna.

Doposud radnice investovala do oprav asi 26 milionů korun, z toho dva miliony dal stát. Všechny stavební práce se dělají pod přísným dohledem památkářů.

Malá scéna původně obsahovala kino, obchody, čítárnu a studovnu, kavárnu a tělocvičnu. Prvních změn se dočkala v polovině 40. let minulého století, kdy se pro uměleckou školu rozdělil prostor kavárny na jednotlivé učebny, velkoplošná okna nahradila menší dřevěná. V 50. letech přibyly přístavby pro potřeby divadla, které snížily architektonickou hodnotu budovy. Loni schválila radnice koncepci postupné rekonstrukce objektu.

Jana Mokrejšová snm

Autor článku: ČTK