26.10.2006 00:00

Zlínské divadlo vystavuje projekt ZlinBata

Zlín 26. října (ČTK) - Zlínské divadlo představuje projekt ZlinBata. Multimediální výstava se zabývá historií a současností Zlína a okolního regionu, jejím cílem je propagovat jedinečnost zlínské architektury a do regionu přivést turisty i investory. Autorem projektu je fotograf architektury Ivan Němec, podílí se na něm také Zlínský kraj, zlínský magistrát a Univerzita Tomáše Bati.

Projekt vznikl před dvěma lety, naplánován je na několik let. Výstava o průmyslové a architektonické historii Zlína se poprvé představila předloni v Berlíně, nyní mají šanci ji poprvé vidět lidé ve Zlíně. "Chceme místním ukázat, co vlastně v cizině prezentujeme," řekl ČTK Němec.

Výstava je velmi rozsáhlá, její část se představila loni na Open Days v Bruselu a na urbanistické konferenci v Dubaji. "Na téma Zlína ve městě hodně slyší, jak přes urbanistiku, tak přes Baťův systém podnikatelského řízení a obuv. Proto jsme začátek projektu připravili zejména pro cizinu," uvedl Němec. Zájem o výstavu podle něj projevilo několik institucí ve světových metropolích, například Turín, Milán, Brusel, New York či Londýn. Ve Zlíně výstava potrvá do 8. listopadu.

V rámci projektu vyšla již publikace o 21. budově bývalých Baťových závodů, takzvaném Baťově mrakodrapu, jehož rozsáhlá rekonstrukce skončila předloni na podzim. Součástí projektu jsou také webové stránky www.zlinbata.com. Projekt se bude podle Němce postupně doplňovat, přibývat by například měly panely mapující aktuální rozvoj města.

Město Zlín již několik let řeší, jak naložit s baťovskou architekturou. Společně s krajem se snaží zejména o oživení průmyslového areálu, který Baťa vybudoval v centru města, jeho části ale nyní již chátrají.

Jana Mokrejšová fcz

Autor článku: ČTK