24.05.2011 14:43

Zlínský festival Setkání očekává stejnou návštěvnost jako loni

Mezinárodní divadelní festival Setkání/Stretnutie, který se od pondělí koná ve Zlíně, navštíví přibližně stejný počet diváků jako loni, tedy kolem 5000. To i přesto, že je výrazně skromnější - uvádí méně představení, je o den kratší. Novinářům to dnes řekl Petr Michálek, ředitel zlínského divadla, které festival pořádá. Letos se koná jeho 16. ročník.
"První dvě představení letošního ročníku festivalu byla vyprodána, tedy Mefisto a Neklan.cz. Všechna dopolední představení jsou také do budoucna vyprodána, odpolední a večerní jsou ze tří čtvrtin plná," řekl ČTK Michálek.
Letošní ročník oblíbeného Setkání je oproti předcházejícím ročníkům o poznání skromnější. V hlavním programu je 13 představení, vloni jich bylo 21. Letos je přehlídka ještě o den kratší.
Podle Michálka loni festival získal z visegrádského fondu 400.000 korun, letos nic. "Ministerstvo kultury tento festival podporuje částkou malinko přesahující cifru 100.000 korun. To považujeme za velmi podpásové, protože tento festival je součástí čtyř nejprestižnějších festivalů v této zemi a je jediný dramaturgicky vyhraněný," uvedl už dříve Michálek.
Patronem letošního ročníku je herec Jiří Langmajer, který se na jevišti objevil hned první festivalový den v inscenaci Mefisto pražského Divadla pod Palmovkou. Langmajer dnes novinářům řekl, že rozhodování, zda patrona přijmout či nikoliv, bylo jednoduché. Do Zlína totiž jezdí rád. "Nejen mě, ale i celý soubor, se kterým tady hraju, lidi odmění dlouhotrvajícím potleskem. Je tady jedno z nejempatičtějších publik na štacích, kde hraji. Dělá mi radost, že se něčeho takového účastním," řekl Langmajer.
Festival ve Zlíně potrvá do pátku. V následujících dnech se diváci mohou těšit například na Korespondenci V+W z Národního divadla Brno, Napichovače a lízače od Divadla SkRAT Bratislava a Tajomný pokoj vecí v podání trnavského Divadla Jána Palárika. Městské divadlo Zlín se v hlavním programu představí s čerstvou novinkou Je třeba zabít Sekala a představením pro děti Čučudejské pohádky.
Kromě divadelních představení v sálech divadla se návštěvníci mohou těšit také na pestrý venkovní program. Bude se odehrávat především na nádvoří budovy divadla.

Autor článku: ČTK: slu, snm