15.10.2012 11:05

Zlínský rodák Benjamin Kuras: Nikdy nekončí jsem napsal, abych zahnal stres z matky

Zlínský rodák, esejista, novinář a spisovatel Benjamin Kuras, který v roce 1968 emigroval do Londýna, se vrací "na rodnou hroudu" se svižnou komedií britského střihu o emigraci Nikdy nekončí. Městské divadlo Zlín ji uvede v rámci cyklu inscenovaných čtení věnovaných Československu v pondělí 22. října v 19 hodin v Dílně 9472. Hostem večera bude autor osobně.

Hru Nikdy nekončí napsal v roce 1982. "Tehdy nám všem ilegálním emigrantům směly poprvé přijet na návštěvu matky. Neznal jsem žádného, který by se z toho nervově nezhroutil. Říkali jsme tomu Husákova pomsta. Já jsem se z toho naštěstí dokázal vylíéčit tím, že jsem z toho udělal komedii. Někteří dopadli hůř," osvětlil okolnosti vzniku hry Kuras. 

A o čem hra je? Dannymu se vede dobře. Prosmýknul se pod Železnou oponu a emigroval do Anglie. Dnes pomalu pomýšlí na svatbu s přítelkyní Daliou, v Londýně vlastní byt, v bytě má Rudu a v Rudovi věrného, uhozeného kamaráda. Dannyho život je v každém ohledu správně. A pak ho po šestnáctileté odluce přiletí z Československa navštívit matka. Jeho největší životní postrach rozbije ležení v obýváku, požádá si o čaj, vyhrne rukávy a začne s rozvratem. 

V Nikdy nekončí uvidíte v hlavní roli matky Milenu Marcilisovou, dále Gustava Řezníčka, Rostislava Marka a Martu Bačíkovou. Po představení bude následovat talk show s Benjaminem Kurasem moderovaná dramaturgem Vladimírem Fekarem. V klubu budou k mání i Kurasovy knihy s lákavou desetiprocentní slevou. 

Nikdy nekončí je první ze čtyř premiér, které v rámci cyklu scénických čtení nazvaných Československo v sezoně 2012/13 uvedeme. 

Autor článku: Veronika Jurčová

Zlínský rodák Benjamin Kuras: Nikdy nekončí jsem napsal, abych zahnal stres z matky