22.03.2007 00:00

Známé ženy chtějí Plzni pomoci sehnat peníze na nové divadlo

Plzeň 22. března (ČTK) - Sehnat 400 milionů korun na stavbu nového Komorního divadla chce Plzni pomoci šest žen, které navštívily primátora Pavla Rödla. Soudkyně Ústavního soudu Vlasta Formánková, právnička Anna Röschová, lékařka Kateřina Bornová, herečka Zorka Kostková a dcera bývalého ředitele divadla Kateřina Kubáčková se dohodly, že osloví známé osobnosti a začnou apelovat na místech, kde by mohlo město miliony získat. Informovala o tom ústavní soudkyně Vlasta Formánková.

"Veřejnost už je unavená tím, že se otázka stavby či rekonstrukce divadla řeší tolik let. Plzeň má jedinečnou divadelní historii, chceme jí pomoci," dodala. Která z žen koho konkrétně osloví, zatím jasné není.

Podle primátora se stavba divadla musí stát pro město prioritou. Novou budovu v lokalitě u výstaviště za 650 milionů korun dokáže Plzeň podpořit zhruba 200 miliony Kč. Na zbytek je třeba sehnat peníze.

"Všechny přítomné ženy jsou hodně známé a mají spoustu známých, díky nimž by mohly ovlivnit například poslance," dodal primátor. Spolu s náměstkyní Marcelou Krejsovou osloví v nejbližší době ministry kultury i financí a obrátí se na rozpočtový výbor parlamentu. Spojit se chce radnice také s belgickým partnerských městem Lutych, aby Plzeň získala titul Hlavní město kultury roku 2015. Poté by na stavbu mohla využít evropské peníze.

Plzeň je hned po Praze město s nejdelší tradicí stálého českého divadla. Stav Komorního divadla z roku 1937 je dlouhodobě špatný a nevyhovující. Chybí mu protipožární zabezpečení. Kulisy musí divadelníci vozit přes soukromý objekt, nevyhovuje zázemí. Zkušební prostory jsou nedostatečné. Například provozní montovaná část se kdysi stavěla na deset let a stojí už skoro třikrát déle. Od 70. let se podle ředitele divadla Jana Buriana do budovy nevložila téměř ani koruna.

brb jpt

Autor článku: ČTK