29.04.2002 00:00

Zpráva z tiskové konference v Praze oo festivalu Setkání 2002 Stretnutie

Tisková zpráva o Setkání 2002 Stretnutie

Setkání 2002 Stretnutie je sedmým ročníkem česko-slovenského divadelního festivalu s jasně vyhraněnou dramaturgií orientující se na dramaturgické novinky, první uvedení hry, adaptace a původní dramatickou tvorbu na českých a slovenských jevištích.

Přehlídka se uskuteční ve dnech 7. až 11. května ve Zlíně. Patrony budou Zdena Studenková, jedna z nejvýznamnějších slovenských hereček a Lubor Tokoš, držitel Ceny Thálie 2001 za celoživotní dílo.

Po velkém úspěchu loňského ročníku potvrdil velvyslanec SR v ČR Ladislav Ballek záštitu nad ročníkem letošním (přislíbil osobní účast). Dalšími významnými osobnostmi, které záštitu rovněž potvrdily, jsou ministr kultury ČR Pavel Dostál, ministr kultury SR Milan Kňažko, senátorka Irena Ondrová, hejtman Zlínského kraje František Slavík, primátor Zlína Zdeněk Dostál a přednosta Okresního úřadu Jan Slezák.

6. května v 16 hodin se uskuteční vernisáž výstavy Obraz Q 2002, kterou pořádá Sdružení Q Brno společně s MDZ (Sdružení Q je seskupení výtvarných umělců, architektů, spisovatelů, divadelníků a hudebních skladatelů).

Hrát se bude opět na třech scénách: ve Velkém sále, ve Studiu Z a na Malé scéně, doprovodné akce se „roztáhnou“ z divadelních prostor a Divadélka v klubu i do ulic.

Festivalové dění bude doplněno o odborný seminář Snídaně v trávě, který se uskuteční 8. května v 10 hodin před divadlem (v případě špatného počasí ve zkušebně č.2).

Co tedy v první polovině května na přehlídce uvidíme? V první řadě to bude Slovenské Národné divadlo Bratislava, které zahájí přehlídku ve Velkém sále inscenací Portugália a Národní divadlo Praha, jemuž bude zase patřit představení závěrečné - Markéta Lazarová. Dalšími účastníky přehlídky budou Divadlo Astorka Korzo´90 Bratislava (Harold Pinter - Narodeniny), Městské divadlo Zlín (Egon Glazura – Valašské remazúry), Radošinské naivné divadlo (Stanislav Štepka – Návod na použitie). Premiérově budou uvedeny Čechovovy Tři sestry ve Studiu Z a následně Tři sestry II jihoafrické autorky Rezy de Wet. Obě inscenace budou v nastudování Městského divadla Zlín.

Ve Studiu Z zase uvidíme HaDivadlo Brno (Tvář v ohni autora Maria von Mayenburga), Divadlo A. Duchnoviča Prešov (Vojislav Savič – Počuješ, mama), Divadlo Archa Praha (Obnošené sny), Malou scénu ND Brno (Jon Fosse – Někdo přijde), soubor Ty syčáci Brno (P. Váša – SSS), jako konfrontaci s ND Bratislava Portugálii v provedení herců ND moravskoslezského Ostrava a DS Disk Trnava (Dušan Vicen, Vlado Janček a kol. DISK - Geniálna epocha podla Schulza).

Malá scéna nabídne tato divadla a tituly: Dejvické divadlo Praha (P. Zelenka – Příběhy obyčejného šílenství), Div. združenie GUnaGU Bratislava (V. Klimáček – Čechov – boxer) Buchty a loutky Praha (T. Procházka - Gilgameš), Činoherní studio Ústí nad Labem (M. Ravenhill – Shopping a Fucking) a Vysoká škola múzických umení Bratislava – Marius von Mayenburg – Paraziti).

Vzhledem k dlouholeté a plodné vzájemnosti obou divadelních kultur a k oboustrannému živému zájmu o dění „u sousedů“, a také díky promyšlené dramaturgii si tento festival již vydobyl dostatek pozornosti diváků i divadelníků obou zemí: oba divadelní ústavy – pražský i bratislavský, teatrologická periodika a umělecké školy obou států mají neustále zájem o živé kontakty a projevují zájem o spolupráci také na přípravě všech odborných akcí probíhajících v rámci festivalového dění i festivalu samotného.

travnickova@divadlo

Autor článku: příspěvky veřejnosti