14.07.2021 20:22

Zrušení testů zdarma by poškodilo kulturní aktivity, míní zástupci divadel

Pokud by stát přestal hradit preventivní testování na covid-19, poškodilo by to podle zástupců českých divadel veškeré kulturní aktivity. Diváci, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy.

„Marně přemýšlím, jak najít řešení. Samozřejmě očkování dává svobodu nejen cestovat, ale i účastnit se kulturních akcí, ale mohou být případy lidí, kteří se z nějakých důvodů nemohli dát včas očkovat a pro ně by to byla velká diskriminace," sdělila ČTK ředitelka festivalu Tanec Praha a prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu Yvona Kreuzmannová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednáním vlády uvedl, že od 1. září by nemusely být už z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. Shodla se na tom podle něj i Rada vlády pro zdravotní rizika. „Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval," řekl. Pro systém je to podle něj efektivnější možnost, neboť se jedná o jednorázovou úhradu očkování proti stabilní úhradě testů. Momentálně jsou z veřejného pojištění hrazeny dva PCR testy měsíčně, antigenní test na náklady pojišťovny mohou lidé podstoupit jednou za sedm dní.

Předsedkyně Asociace nezávislých divadel Lenka Havlíková míní, že pokud bude k 1. září ukončeno testování zdarma, mělo by být ukončeno i požadování prokazování se testem při návštěvě kultury a dalších služeb. „Celá oblast služeb by totiž byla tímto rozhodnutím diskriminována. Kromě toho mi ukončení testování zdarma připadá nešťastné i vzhledem k předpokládanému vývoji epidemie, kdy je všeobecně očekáváno podzimní zhoršení situace," uvedla.

Také předseda Asociace profesionálních divadel ČR Stanislav Moša uvedl, že pro kulturu by zrušení testů zdarma znamenalo další nepříjemnou překážku a další „klacek pod nohy".

Kromě představitelů divadla na Vojtěchovo vyjádření reagovali i provozovatelé restaurací či podnikatelé v cestovním ruchu, podle nichž by takový krok nepomohl vrátit se k situaci před koronavirem, naopak by lidi zase mohl od návštěvy restaurací či cestování odrazovat.

Autor článku: ČTK: hrm, mal